Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), Keskerakonna ja Isamaa saadikute kaebus, milles nad paluvad tühistada riigikogu otsused, mis takistavad neil obstruktsiooni jätkata, jõudis neljapäeva õhtul riigikohtusse.
Neljapäeva õhtul jõudis riigikohtusse kaebus, millele on alla kirjutanud 38 riigikogu liiget, kes kuuluvad Isamaa, Keskerakonna ja EKRE fraktsioonidesse. Kaebajad paluvad tühistada riigikogu 15. ja 16. mai otsused, millega lõpetati päevakorra kinnitamise kohta protseduuriliste küsimuste esitamine ning eelnõude ja arupärimiste üleandmine. Nad leiavad, et need otsused on vastuolus seadusega ja õigusvastased, ütles riigikohtu pressiesindaja Arno Põder reedel ERR-ile.
Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium peab esmaspäeva õhtul korraldusliku nõupidamise, kus pannakse paika kaebuse lahendamise edasine ajakava. Samuti arutatakse siis seda, kas ja millises ulatuses on võimalik avaldada kaebus tekst, lisas Põder.
Opositsioonisaadikute esindaja, vandeadvokaat Paul Keres ütles neljapäeval ERR-ile, et pöördujad ei soovi riigikohtule esitatava kaebuse teksti avalikustada.
Kaebusele on alla kirjutanud Martin Helme, Mart Helme, Helle-Moonika Helme, Arvo Aller, Ants Frosch, Rene Kokk, Anti Poolamets, Evelin Poolamets, Henn Põlluaas, Varro Vooglaid, Rain Epler, Kalle Grünthal, Kert Kingo, Siim Pohlak, Jaak Valge, Jaak Aab, Vadim Belobrovtsev, Enn Eesmaa, Andre Hanimägi, Aleksei Jevgrafov, Jaanus Karilaid, Ester Karuse, Tanel Kiik, Andrei Korobeinik, Anastassia Kovalenko-Kõlvart, Lauri Laats, Tõnis Mölder, Jüri Ratas, Kersti Sarapuu, Aleksandr Tšaplõgin, Aivar Kokk, Tõnis Lukas, Mart Maasik, Andres Metsoja, Urmas Reinsalu, Helir-Valdor Seeder, Priit Sibul ja Riina Solman.
Kokku on opositsioonil riigikogus 41 kohta, kuid Keres tunnistas neljapäeval, et võib-olla ei saa kõigilt saadikutelt õigeks ajaks volitust, kuna mõned neist viibivad välismaal.
Opositsioonierakonnad teatasid kolmapäeval 17. mail, et pöörduvad seoses koalitsiooni ja riigikogu juhatuse tegevusega esmaspäevasel ja teisipäevasel riigikogu istungil riigikohtusse.
Opositsiooni hinnangul piirati nende õigust rakendada riigikogus obstruktsiooni, kui Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikud hääletasid riigikogu juhatuse ettepanekul eelnõude ja arupärimiste vastuvõtmise lõpetamise poolt.
err.ee