Valitsus otsustas neljapäevasel istungil pikendada ajateenistust osaliselt 11 kuuni.
Eelnõuga muudetakse ajateenistuse kestust. Kehtiva regulatsiooni kohaselt on ajateenistuse kestus kaheksa kuud, välja arvatud määrusega kehtestatud loetelu erialadest, mille väljaõppe kestuseks on 11 kuud.
“Tulenevalt vajadusest arendada Eestis uusi kaitsevõimeid on vaja laiendada ning kaasajastada ka ajateenijatele antavat väljaõpet ning praegune ajateenistuse kestuse määratlemine erialade lõikes ei vasta enam tänastele väljaõppeplaanidele,” seisis valitsuse põhjenduses.
Eelnõuga loobutakse konkreetsete erialade loetelust, mille väljaõpe vajab 11-kuulist ajateenistust ja selle asemel kehtestatakse üldine põhimõte 11-kuulisele väljaõppele erialadele, mis eeldavad mahukat sõjaväelist väljaõpet või praktikat.
“Selle tulemusena paraneb üksuste lahinguvalmidus ja ajateenijate väljaõppe tase, samuti suureneb spetsiifilise väljaõppe saanud isikute reserv,” märkis valitsus.
Teise muudatusena nähakse ette 11 kuni 12-kuuline ajateenistus neile ajateenijatele, kes lisaks mahukat sõjaväelist väljaõpet või praktikat eeldava eriala omandamisele määratakse ajateenistuse jooksul alalises valmiduses oleva üksuse sõjaaja ametikohale. See võimaldab täiendavalt anda süvendatud väljaõpet ning hoida kriitilisi sõjalisi võimekusi alalises valmiduses. Kutsealuste ajateenistusse kutsumise mahtu muudatusaega ette ei nähta, see jääb 4000 kutsealuse tasemele.
err.ee