Venemaa hoiatab Euroopat, et tuleval talvel võib ees oodata uus energiakriis. Oht on riigi presidendi Vladimir Putini viimane katse kasutada energiat relvana pärast seda, kui eelmisel talvel osutus see vähetõhusaks.
Vene riigile kuuluv Gazprom tunnistab, et pehme talv aitas Euroopal lõppenud kütteperioodi üle elada. Gaasifirma sotsiaalmeedias tehtud avalduses on aga selge sõnum:
Pole mingit garantiid, et loodus teeb sarnase kingituse ka tuleval kütteperioodil, seisab teates.
Gazprom lisab, et Euroopal seisab ees raske ülesanne gaasivarusid eelolevaks talveks täiendada. Ettevõtte hinnangul on selle põhjuseks „poliitiliselt motiveeritud otsused”, mis peatasid Venemaalt gaasitarned.
Vastuseks Lääne sanktsioonidele vähendas ja kärpis Venemaa ka gaasitarneid Euroopasse.
Euroopa püüd asendada Vene gaas mujalt maailmast pärit gaasiga põhjustas hinnatõusu ja elukalliduse kriisi, mis Briti väljaande Telegraph andmetel on Euroopa riikidele maksma läinud miljardeid eurosid.
Samas juhib Telegraph tähelepanu, et Euroopa gaasivarud on enam kui poolenisti täis. Ehk siis selle järgi on laos peaaegu rekordkogus gaasi.
Tänu sellele on Euroopa tugevamal positsioonil kui Venemaa sooviks. Euroopa suudab ellu jääda väiksema koguse Vene gaasiga, samas kui ta saab toetuda veeldatud maagaasi impordile mujalt maailmast.
Praegu liigub Venemaalt Euroopasse torujuhtmete kaudu keskmiselt 67 miljonit kuupmeetrit gaasi ühes kuus. Eelmise, 2022. aasta aprillis oli kogus veel 281 miljonit kuupmeetrit.
Kuna tööstussektorid ja tarbijad vähendasid oma tarbimist kõrgete hindade tõttu ja möödunud talv oli pehme, on Euroopas laos oodatust palju rohkem gaasi, märgib intervjuus Telegraphile veeldatud maagaasile spetsialiseerunud analüütik Alex Froley.
Meie arvutuste kohaselt on Euroopa gaasivarude täiendamine enne järgmist talve täiesti teostatav, lisab Froley.
Suvisel ajal Froley suurt hinnatõusu ei oota, kuid kui järgmine talv on külm, siis võib nõudlus ja sellega koos ka hind tõusma hakata.
Froley juhib tähelepanu ka sellele, et kuigi hind on eelmise aastaga võrreldes madalam, on see siiski pikaajalisest keskmisest tasemest tunduvalt kõrgem. Tema sõnul see lähiaastatel tõenäoliselt ei muutu.
Putin võib pidada vähemalt osalist energiasõda Euroopa ja eriti Põhjamaade vastu ka teisel rindel.
Taani avalik-õigusliku ringhäälingu ettevõte DR teatas täna kolmapäeval, et Venemaa kaardistab praegu Soome, Taani, Norra ja Rootsi vetes asuvaid tuulikuid, gaasitorusid ning elektri- ja internetikaableid.
Luureteenistused ja eksperdid ütlesid DR-ile, et Venemaa eesmärk on kavandada sabotaaži Põhjamaade vastu. See võib tähendada üle Atlandi ookeani ja ülejäänud Euroopasse viivate elektri- ja andmekaablite läbilõikamist.
DR-i allikate andmeil on luuretööks kasutatav Vene alus kuu aega ringi seilanud Läänemeres, Põhjameres, Kattegatis ja Suur-Beltis, viibides mitu päeva avamere tuuleparkide juures.
Venemaa salaprogrammi eesmärk on rünnata avamere tuuleparke ja merekaableid, kui praegune olukord eskaleerub „täielikuks vastasseisuks” läänega.
Allikas. Eestinen.fi