Viis, kuidas sotsiaalkindlustusamet emapalka arvestab, kuldab osad emad üle, kuid jätab teised rahast ilma.
Asi sai alguse 2019. aastal, mil muudeti emapalga arvestamise süsteemi. Seni kehtis põhimõte, et arvesse võeti sünnitusele eelnenud 12 kuud, aga kuna see tõi kaasa palkade-tasudega skeemitamisega, muudeti see ära. Nüüd viiakse arvestusperiood lapse sünnist 9 kuud tagasi ning alates sealtmaalt kehtivad arvestusperioodina edasised 12 kuud.
Selgub, et sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet tõlgendavad uut seadust sääraselt, mis lubab töötatud perioodi teatud juhtudel mitte arvesse võtta – ning sellega naistele oluliselt väiksemat emapalka maksta. Juhtumit analüüsib ka õiguskantsleri büroo, kes peaks varsti oma hinnangu andma.
Kuidas süsteem naist karistada saab, märkas sel aastal noor õpetajana töötav Mari* (täisnimi toimetusele teada, toim.), kellele sotsiaalkindlustusamet arvutas välja oluliselt väiksema emapalga. „Kaotan brutos 11 eurot päevas ehk siis keskmiselt 330 eurot kuus,“ ütles Mari. Õpetajapalga juures on see suur summa. Kuna emapalka makstakse 18 kuud, siis teeb see kokku ligi 6000 eurot.
Loe edasi SIIT
Allikas: majandus.postimees.ee