Kogu Venemaal on käivitumas uus kampaania, et värvata mehi vägede täiendamiseks Ukraina sõja jaoks, vahendab Associated Press.
Reklaamid lubavad rahalisi boonuseid ja ahvatlevaid hüvesid ning värbajad helistavad sobivaid mehi läbi. Tööhõivebürood teevad koostööd ülikoolide ja sotsiaalametitega, et meelitada tudengeid ja töötuid.
Mullu septembris välja kuulutatud 300 000 reservväelase mobilisatsioon, mida nimetati “osaliseks”, tekitas Venemaal paanika ning kümned tuhanded mehed pagesid riigist.
Kreml ise eitab uue mobilisatsiooni läbiviimist.
Ühendriikides baseeruv sõjauuringute instituut (ISW) on öelnud, et kuna eelmine mobilisatsioonilaine oli väga ebapopulaarne, siis teise avalikku väljakuulutamist pigem välditakse. Sellepärast meelitab valitsus mehi vabatahtlikuks kas erinevates piirkondades avatud ajutiste värbamiskeskuste kaudu või värbamisametnike telefonikõnede abil.
Loe ka: Venemaa ähvardab kasutada tuumarelva, kui Ukraina üritab Krimmi tagasi võtta
Üks moskvalane rääkis Associated Pressile, et tema tööandja, riigi rahastatav organisatsioon, kogus kokku kõigi võitlusealiste meestöötajate sõjaväeregistri kaardid ja ütles, et see annab neile edasilükkamise. Ta märkis, et selline samm tekitas hoopiski hirmu.
Vene meedia teadete kohaselt saavad mehed kogu riigis värbamisbüroodest kutseid. Enamikul juhtudel paluti neil lihtsalt oma andmeid uuendada; teistel juhtudel anti korraldus osaleda sõjalises väljaõppes.
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles eelmisel nädalal, et kutsete edastamine värbamisbüroodesse andmete uuendamiseks on “tavaline praktika” ja “jätkuv ettevõtmine”.
Meedias levivad ka kinnitamata väited, et võimud on palunud piirkonnavalitsustel värvata teatud arv vabatahtlikke.
Reklaamid on ilmunud valitsusasutuste veebisaitidel ning riigiasutuste ja organisatsioonide, sealhulgas raamatukogude ja gümnaasiumide sotsiaalmeedia kontodel.
Ühe sellise üleskutse postitas Jaroslavli oblastivalitsus, lubades registreerumisel maksta umbes 3800 dollari suurust ühekordset lisatasu ja Ukrainasse saatmise korral kuni 2500 dollari suurust kuupalka, millele lisandus veel võimalikke “boonuseid”.
Turvalisuse huvides anonüümseks jääda soovinud moskvalane ütles, et sai värbamiskõne ja oli üllatunud, kui viisakas see oli. Ta märkis, et pärast “ei”-vastust ei järgnenud mingeid katseid teda ümber veenda.
On olnud vaid üksikuid juhtumeid, kus värbamisametnikud on mehi tõesti survestanud registreeruma, ütles Grigori Sverdlin, grupi “Mine metsa” asutaja, mis aitab meestel mobilisatsiooni vältida.
Ta toob näite Vologda piirkonna kohta, kus mehed, kes pärast kutse saamist värbamisbüroosse lähevad, “on sunnitud allkirjastama paberi, mis keelab neil piirkonnast lahkuda”.
Sverdlini sõnul saavad nad nüüd päevas kuni 100 sõnumit meestelt, kes otsivad nõu kohtukutse või värbamise puhul, samal ajal kui viimastel kuudel oli selliseid pöördumisi vaid kümnetes.
Advokaat Aleksei Tabalov, kes juhib õigusabirühma “Ajateenija Kool”, usub, et ametivõimude praegu väljastavates kutsetes pole midagi ebatavalist. Osa teateid antakse traditsiooniliselt kätte enne Venemaa kevadist ajateenistusse kutsumist, mis algab kohustuslikus korras 1. aprillil.
Kõik 18–27-aastased Vene mehed peavad läbima aastase ajateenistuse, kuid suur osa neist väldib seda tervislikel põhjustel või saab ajapikendust üliõpilasena.
Tabalov sõnul saab aga tema rühm jätkuvalt sõnumeid sõduritelt, kes soovivad oma lepinguid lõpetada, kuid see pole õiguslikult võimalik enne, kui president Vladimir Putin septembris alanud osalise mobilisatsiooni uue dekreediga lõpetab.