Telemarketingi firma vallandas Soomes töötaja väitega, et ta oli haiguslehel olles ja lapse haiguse ajal käinud välismaal koertenäitustel. Lisaks heideti naisele ette ebaviisakat juhtimist.
Ida-Soome ringkonnakohus peab sarnaselt esimese astme kohtuga vallandamist põhjendamatuks. Naine saab hüvitist kokku 46 281 eurot, vahendab Ilta-Sanomat.
Vaatluse all oli ka periood enne naise tööle asumist, kuna varem oli ta firmas renditöötajana töötanud ligi kuus aastat. Palka maksis alltöövõtja firma. Telemarketingi firma vallandas naise kui nö vana töötaja.
Telemarketingi firma tegevdirektori kahtlust suurendas naisega kohtumine tema haiguslehe ajal lõbustuspargis pärast naisega juhtunud ratsutamisõnnetust.
Firma bossile meenus ka olukord, kus ta oli näinud naist teise haiguslehe ajal Citymarketis söömas.
Tööandja vabastas naise töölt kohe pärast haiguslehe lõppemist ja vallandas umbes nädala pärast. Telemarketingi firma hinnangul oli naine oma haiguslehte kuritarvitanud ja töötajaid juhina halvasti kohelnud.
Naine viis vallandamise, mida ta pidas põhjendamatuks ja ebaseaduslikuks, Põhja-Savo kohtusse. Ta kinnitas, et ei ole haiguslehe ajal käitunud viisil, mis ohustaks tema paranemist.
Naine tõi välja, et tema ja koerte pildid Facebookis ei pruugi olla reaalajas. Koerad on käinud haiguslehe ajal reisil ilma temata.
Naine pidas end nõudlikuks, kuid asjalikuks juhiks, kel pole vaja alluvatega sõbrustada.
Kohtu hinnangul oli naise puhul välja toodud ebakorrektne käitumine ühe töötaja suhtes. Kohus aga ei leidnud vallandamiseks alust naise käitumisest ega ka haiguslehe väärkasutamisega seotud väidetest.
Kohus mõistis telemarketingi ettevõttelt naisele välja 19 000 eurot töösuhte alusetu lõpetamise ja võrdõiguslikkuse seaduse järgi hüvitisena 5000 eurot ning naise kohtukulud 20 316 eurot.
Naise vallandamise põhjus ei olnud Ida-Soome ringkonnakohtu hinnangul seotud tema tervisliku seisundi või haigustega, vaid sellega, et teda kahtlustati haiguslehe kuritarvitamises ja seeläbi tasustatud vaba aja saamises osalemiseks koertenäitustel.
Ringkonnakohus märkis, et telemarketingi ettevõte ei saa koondamise põhjusena tugineda naise käitumisele ajal, mil ta polnud isegi ettevõtte palgal.
Ringkonnakohus vabastas telemarketingi ettevõtte kohustusest maksta naisele võrdõiguslikkuse seaduse järgse hüvitisena 5000 eurot. Lisaks vähendas ringkonnakohtus ettevõtte poolt naisele makstavat õigusabikulude hüvitist 13 554 euroni.
Ringkonnakohus jättis muus osas esialgse kohtuotsuse muutmata. Ettevõte peab naisele koos kohtukuludega hüvitama kokku 46 281 eurot.
Naisel, kes oli telemarketingi ettevõttes töötanud veidi üle aasta, juhtus ratsutamisel õnnetus. Ta kukkus hobuse seljast ja sai verevalumid. Arst määras naisele kuu aja pikkuse haiguslehe.
Haiguslehe ajal asus firma naise tegevust juhina kontrollima. Lisaks võeti arvesse peamiselt internetis leiduvate ekraanipiltide põhjal tehtud järeldused, mille kohaselt oli naine viibinud koertenäitusel haiguslehel olles või lapse haiguse ajal, sageli välismaal.