Siseministeerium esitas riigikogu menetluses oleva relvaseaduse muutmiseks täiendavad ettepanekud, millega politsei saaks laiemad võimalused elektrišokirelva ehk taseri kasutamiseks.
“Kooskõlastatult justiitsministeeriumiga teeme ettepaneku lisada eelnõusse elektrišokirelva kasutamise aluseid puudutavad muudatused,” öeldakse siseminister Lauri Läänemetsa allkirjaga dokumendis, mis on saadetud riigikogu õiguskomisjonile. Komisjonis on menetluses relvaseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise eelnõu 627 SE.
Kui varasemalt võis politsei või muu korrakaitseorgan kasutada taserit olulise või kõrgendatud ohu tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks, siis täienduste kinnitamisel riigikogus võib elektrišokirelva kasutada ka isiku kinnipidamiseks, kui see on vajalik tema vastupanu- või põgenemisvõimetuks muutmiseks.
Samas rõhutatakse, et taseri kasutamine on seadusega rangelt piiritletud ja seda võib kasutada juhul, kui isikult võib seaduse või kohtulahendi alusel võtta vabaduse või see on temalt seaduse või kohtulahendi alusel võetud ning olukorras, kus isik püüab põgeneda või osutab kinnipidamisel vastupanu nagu näiteks psühhiaatrilise abi seaduse alusel kohaldatav tahtest olenematu psühhiaatriline abi või väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse alusel toimuv kinnipidamine väljasaatmiskeskuses.
Ühtlasi jäetakse kehtivast regulatsioonist välja nõue, et elektrišokirelva võib kasutada alles siis, kui ohu tõrjumine muu vahetu sunni vahendiga, välja arvatud tulirelvaga, ei ole võimalik.
Siseministeerium tõdeb, et kui 2014. aastal korrakaitseseaduse muutmisega sisuliselt tõsteti taseri kasutamise lävendit – lubades seda kasutada ainult kõrgendatud ohu korral ja võrdsustades selle sisuliselt tulirelva kasutamisega – siis nüüd on sellest loobutud.
Ministeerium: taser pole ohtlikum kui nui
Err.ee