Pärast Euroopa Liidu sanktsioonide kehtestamist on Venemaa avastanud uue kaubatee läbi Kaukaasia, mis aitab sanktsioonide mõjusid vältida.
Gruusia ja paljude teiste riikide kaubavahetus Venemaaga on võrreldes aastataguse ajaga kasvanud plahvatuslikult. Tänu muudele kaubakanalitele jäi Vene majanduslangus pisikeseks ning hinnatõus oli võrreldes muu maailmaga sümboolne, vahendab New York Times.
Vene tolli andmetel oli rekkade järjekord eelmise, 2022. aasta detsembris piiril Gruusiaga kaks korda pikem kui aasta varem. Rekkasid oli palju enam kui riikide ametivõimud suutsid neid teenindada, mistõttu pidi osa juhtidest vedama kaupa Aserbaidžaani kaudu, mis aga pikendas teekonda mitme päeva võrra.
„Kõik on praegu siin, valgevenelased, kasahhid, usbekid – neid pole siin varem olnud,” ütles ajalehele Venemaale sisenemist oodanud veokijuht, 60-aastane Alik Oganesjan.
New York Times märgib, et kaubavedu Venemaale saab alguse peamiselt Türgist. 2022. aasta esimesel poolel kolmekordistus Türgist Venemaale sõitvate veokite arv. Gruusiat läbivad veokid veavad Venemaale kõike alates elektroonikast ja ehitusmaterjalidest kuni autode varuosadeni.
Lääne sanktsioonidega loodeti Venemaa majandus kokku kukutada pärast seda, kui Venemaa alustas mullu veebruaris suurt pealetungi Ukraina vastu. Venemaa majandus kahanes aga eelneva aastaga võrreldes vaid ligi kolm protsenti, teatas Venemaa keskpank detsembris.
Rahvusvaheline Valuutafond IMF prognoosis oktoobris, et Venemaa SKT kahaneb 2022. aastal 3,4 protsenti ja 2023. aastal 2,3 protsenti. Mullu aprillis prognoosis IMF, et Venemaa majandus kahaneb 2022. aasta jooksul 8,5 protsenti.
Reutersi analüütikud ennustasid detsembri alguses, et Venemaa majandus kahaneb järgneval aastal 2,5 protsenti. See on väga väike langus, kui arvestada, et lääneriikides on olnud lootusi, et alanud aasta jooksul hakkavad Venemaa majandust piirama mitmed varasemad ja käimasolevad uued sanktsioonid, näiteks naftakaubanduse piirangud.
Gruusia valitsus on kinnitanud, et osaleb täielikult EL-i riikide, USA, Ühendkuningriigi ja teiste riikide kehtestatud Venemaa-vastastes sanktsioonides ning paljusid sanktsioone all olevaid saadetisi on keelatud Venemaale vedada. Gruusia opositsioon on kritiseerinud, et kaubad ja raha liiguvad läbi Gruusia Venemaale peaaegu piiramatult, kirjutab New York Times.
Väljaanne viitas ka Venemaa tolli teatele, mille kohaselt oli Venemaal eelmisel aastal nn hall import umbes 20 miljardi dollari väärtuses. See puudutab tooteid, mis viiakse ühest riigist teise vahendajate kaudu ilma tootjate nõusolekuta.
Venemaal on inflatsioon ehk hinnatõus olnud prognoositust mõõdukam. Venemaa valitsuse hinnangul oli inflatsioonimäär eelmisel aastal vaid 11,9, vahendas uudisteagentuur Reuters kolmapäeval. Mullu aprillis hindas Venemaa keskpank, et aastane inflatsioon jääb 2022. aastal vahemikku 18-23 protsenti.
EL-i sanktsioonid tabasid esialgu valusalt paljusid Venemaa ettevõtteid, kellel oli raskusi tootmiseks varude hankimisega. Küll aga on suurendatud kaubavahetust sanktsioonides mitteosalevate riikidega nagu Hiina, Türgi ja Valgevene, teatas Ameerika kanal NPR detsembris.
New York Timesi poolt oktoobris avaldatud raporti kohaselt kasvas Venemaa kaubavahetus Hiinaga suurrünnakule järgnenud kuudel kokku 64 protsenti, kaubavahetus Türgiga aga 198 protsenti.
Gruusia kaubavahetus Venemaaga on samuti kiiresti kasvanud. Eurasianeti veebilehe andmetel kasvas Gruusia import Venemaalt eelmise aasta kümne kuuga 74 protsenti ja eksport kümme protsenti.
Ka teistes Kesk-Aasia riikides on kaubandusstatistikas märgata Venemaa uut positsiooni lääneriikidega võrreldes. Venemaa kaubavahetus Kasahstani, Kõrgõzstani, Türkmenistani, Tadžikistani ja Usbekistaniga kasvas eelmisel aastal kümneid protsente, teatas detsembris mõttekoda The Carnegie Endowment for International Peace.
Selge enamus Gruusia ligikaudu 3,7 miljonist elanikust sooviks, et riik ühineks ELi ja sõjalise liidu NATOga. Partei Gruusia Unistus juhitud valitsus on seevastu soovinud tihedamaid suhteid Venemaaga, kuigi Venemaa tungis riiki 2008. aastal.
Eelmisel suvel andis EL kandidaatriigi staatuse Ukrainale ja Moldovale, kuid sama taotlenud Gruusia jäi sellest staatusest välja. Liit lubas Gruusiale taotleja staatuse, kui valitsus kohustub ellu viima teatud muudatusi, näiteks likvideerima oligarhia.
Allikas: eestinen.fi