2022. aastal läbis Tallinna Sadama sadamaid kokku 7 miljonit reisijat ja 18 miljonit tonni kaupa. Aasta kokkuvõttes kasvas reisijate arv 98% ehk 3,5 miljoni reisija võrra taastudes pandeemiaga seotud liikumispiirangutest. Kaubamaht kahanes eelmise aastaga võrreldes 21% ehk 4,6 miljonit tonni seoses sanktsioonide rakendamisega Venemaa ja Valgevene päritolu kaubale. Sanktsioonidest tingitud vedellasti ja puistlasti mahtude langust aitas teatud määral tasakaalustada kasv kõigis teistes lastiliikides. Seejuures laevakülastuste arv oli võrdlemisi stabiilne vähenedes vaid 2% 7130 külastuseni. Eesti mandri ja suursaarte vaheline reisijate arv kasvas 4%. Jäämurdja Botnica prahipäevade arv vähenes 7% seoses Kanada projekti lühema prahiperioodiga IV kvartalis.
IV kvartalis läbis Tallinna Sadama sadamaid 1,7 miljonit reisijat ja kaupa käideldi 3,9 miljonit tonni. Võrreldes eelmise aasta IV kvartaliga kasvas reisijate arv 39% Helsingi ja Stockholmi liinide toel, samas kaubamaht langes 17%. Laevakülastuste arv langes 12% 1600 külastuseni, olles mõjutatud kaubamahtude langusest ning reisioperaatorite poolsest reisilaevade prahtimisest ja müügist tingitud muudatustest. Eesti mandri ja suursaarte vaheline reisijate arv jäi samale tasemele ja sõidukite arv langes 5%. Jäämurdja Botnica kasutusmäär oli 47% vähenedes 30 protsendipunkti võrra.
Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul jätkub reisijate äri taastumine oodatust kiiremas tempos. „Aastaga on reisijate arv kahekordistunud ja Helsingi liinile lisandus detsembris uhiuus suurem laev m/s MyStar, mis toetab reisijate äri kasvu ka edaspidi. Tänaseks oleme jõudnud taastuda 72%-ni pandeemia eelsest tasemest,“ ütles Kalm. „Väga hea meel on, et hoolimata Peterburi kruiisikaardilt kadumisele leidis taas tee Tallinna 170 tuhat kruiisituristi ja Saaremaale 2000 kruiisituristi, mis on kokku kolm korda enam kui eelmisel aastal,“ sõnas Kalm.
Kaubamahtudes jätkub ro-ro, konteiner- ja segalasti kaupade mahtude kasv, kuid üldine kaubamaht on vähenenud Venemaale kehtestatud sanktsioonide tõttu. Sanktsioonid mõjutavad vedellasti ja väetiste (puistlast) käitlemist, detsembrist hakkas Eestis kehtima Euroopa Liidu embargo Venemaa päritolu naftale ja naftasaadustele.
Reisiparvlaevadega reisiti Eesti suursaartele rohkem kui eelmisel aastal. Jäämurdja Botnica jätkas eelmise aastaga samal kursil, kuid naasis suvetöölt Kanadast Baffini saare lähedalt varem kui eelmisel aastal.
Täpsem info: https://www.ts.ee/statistika/