Alanud aasta tuleb keerulisem kui eelmine, hoiatab Rahvusvahelise Valuutafondi IMFi peadirektor Kristalina Georgieva.
Miks see nii on? Põhjus on selles, et maailma kolme suurema majanduse – USA, EL-i ja Hiina – kasv aeglustub Georgieva sõnul ühel ja samal ajal, vahendab The Guardian.
Gerorgieva rääkis majanduse väljavaadetest telekanali CBS saates Face the Nation.
Kolmandikus maailma riikides tuleb 2023. aastal majanduslangus. Ja isegi neis riikides, kus langust pole, tunnetavad sajad miljonid inimesed seda.
Oktoobris kärpis IMF oma 2023. aasta globaalse majanduskasvu väljavaateid, mis peegeldab Ukraina sõja jätkuvat mõju, samuti inflatsioonisurvet ja keskpankade nagu USA Föderaalreserv kavandatud kõrgeid intressimäärasid, mille eesmärk on piirata hinnasurvet.
Georgieva ütles, et maailma suuruselt teine majandus Hiina kasvab tõenäoliselt esimest korda 40 aasta jooksul samaväärselt globaalse kasvuga või alla selle, kuna koroona juhtumite arv kasvab pärast ülirangest null-koroona poliitikast loobumist.
„Esimest korda 40 aasta jooksul on Hiina majanduskasv 2022. aastal tõenäoliselt sama suur või madalam kui globaalne,” ütles Georgieva.
Veelgi enam, eelolevate kuude oodatav koroonaga nakatumiste „tulekahju” mõjutab tõenäoliselt veelgi Hiina majandust ja pärsib nii piirkondlikku kui ka ülemaailmset kasvu, ütles Georgieva, kes käis eelmise kuu lõpus IMF-i delegatsiooniga Hiinas.
Järgmised paar kuud on Hiina jaoks rasked ja mõju Hiina majanduskasvule on negatiivne, mõju piirkonnale on negatiivne, mõju globaalsele kasvule on negatiivne, ütles Georgieva.
Samas lisas Georgieva, et USA majanduse olukord on parem ja USA võib vältida otsest langust, mis tõenäoliselt ähvardab koguni kolmandikku maailma majandustest.
„USA on kõige vastupidavam,” ütles Georgieva, ja seetõttu „võib vältida majanduslangust. Näeme, et tööturg püsib üsna tugev.”
„See on … segane õnnistus, sest kui tööturg on väga tugev, võib Fed inflatsiooni langetamiseks intressimäärasid kauem üleval hoida,” ütles Georgieva.
USA tööturg on keskne fookus neile Föderaalreservi ametnikele, kes sooviksid, et nõudlus tööjõu järele väheneks, et aidata hinnasurvet vähendada. Uue aasta esimene nädal toob kaasa hulga olulisi andmeid tööhõive kohta, sealhulgas reedese igakuise palgaarvestuse aruande, mis peaks näitama, et USA majanduses lisandus detsembris veel 200 000 töökohta ja töötuse määr püsis 3,7 protsendi juures – peaaegu madalaim tase alates 1960ndatest aastatest.
Allikas: Eestinen.fi