Briti endine peaminister Boris Johnson on otsustanud rääkida suu puhtaks Ukraina sõja liitlaste kohta. Tema väitel lootis Saksamaa algusest peale, et Ukraina kaotab sõja ning Prantsusmaa ei tahtnud tõde tunnistada, enne kui Venemaa väed sisse viis.
Endine peaminister ütles CNN-ile antud intervjuus, et enne 24. veebruari sissetungi oli sõdivate riikide vaheliste pingete kohta erinevaid arvamusi.
Johnson ütles: „Sakslaste seisukoht oli, et kui see juhtub, mis oleks katastroof, siis oleks parem, kui kogu asi saaks kiiresti läbi ja Ukraina annab alla. Ma leidsin, et on katastroofiline viis seda niimoodi vaadata. Kuid ma saan aru, miks nad nii mõtlesid.”
Saksamaa on pärast Putini sissetungi püüdnud vähendada oma sõltuvust Venemaa energiast, kuid riik seisab endiselt silmitsi potentsiaalsete elektrikatkestustega ja teatas septembris 173 miljardi naela suurusest energia-abist. Johnson lisas: „Ärge kahelge, et prantslased eitasid seda kuni viimase hetkeni.”
Prantsusmaa presidenti Emmanuel Macroni on kritiseeritud kriisi kehva juhtimise pärast – ta külastas Kremli vaid mõned nädalad enne sissetungi Ukrainasse.
Johnson ütles ka, et Itaalia valitsus Mario Draghi juhtimisel ütles „ühel hetkel lihtsalt, et nad ei suuda meie seisukohta toetada” – vaatamata sellele, et nad väitsid varem ajalehele La Repubblica, et nad on selle teemaga valmis tegelema.
Johnson seostas Itaalia vastumeelsust riigi sõltuvusega Vene gaasist. Kuid endine peaminister ütles, et Lääs mõistis kiiresti, et Putiniga ei saa läbi rääkida ja vaja on ühisrinnet.
Ta ütles, et EL on pärast sissetungi käitunud suurepäraselt ja lisas: „Pärast kõiki oma muresid… avaldan austust sellele, kuidas EL on tegutsenud.”
Saksamaa valitsuse pressiesindaja keeldus kommenteerimast, samas kui Prantsuse presidendi kantselei ei vastanud päringutele. Kommentaaride saamiseks pöörduti Itaalia endisele peaministrile Draghile lähedaste allikate poole, vahendab Daily Mail.
Kremli-meelsed sõjaväeeksperdid prognoosivad, et Venemaa võib lähiajal Zaporižja tuumajaamast taanduda pärast kuudepikkust tulistamist.
Hulk Putini režiimiga tihedalt seotud Venemaa blogijaid väitsid, et nad usuvad, et Moskva on valmis märtsis hõivatud Ukraina rajatise ÜRO Rahvusvahelisele Aatomienergiaagentuurile (IAEA) üle andma.
Populaarne Telegrami kanal Rybar, mis prognoosis õigesti, millal Herson naaseb Ukraina kontrolli alla, väitis, et tuumajaama üleandmist on arutatud. Kanal lisas, et Venemaa tuumaenergia hiiglane Rosatom on hädas piirkonna ohutuse tagamisega.
Ukraina presidendi kantselei keeldus teema kommenteerimisest.
Eestinen.fi