Tass kohvi paneb paljudel päeva käima, kuid nüüd osutab teadusuuring, et kohv võib võib-olla ka nakkushaiguse eest kaitset pakkuda — ja mitte lihtsalt nakkushaiguse, vaid lausa koroonaviirushaiguse Covid-19 eest.
Nikolai Kuhnert ja ta kolleegid Saksamaalt Bremenist Jacobsi Ülikoolist avastasid katseklaasikatses, et kohvis leiduv keemiline ühend klorogeenhape pärsib koroonaviiruse Sars-CoV-2 ogavalgu kinnitumist rakumembraanidel leiduvale retseptorvalgule ACE-2.
Just nende valgumolekulide omavaheline põkkumine võimaldabki viirusel rakku tungida ja haigusnähte põhjustama hakata.
Katse näitas, et kohvile iseloomulikus kontsentratsioonis klorogeenhape harvendas ogavalgu ja ACE-2 kokkuklõpsamisi umbes 50 korda. Kahesajas milliliitris kohvis on tavaliselt umbes sada milligrammi klorogeenhapet.
Kas kohvil on samasuunaline toime ka inimese kehas, seda teadlased praegu ei uurinud. Kindel on see, et suurema osa keharakkude juurde jõuab kohvist pärit klorogeenhapet märksa väiksemas kontsentratsioonis, kui seda leidub kohvis.
Samuti on praegu veel uurimata, kui pikalt klorogeenhappe võimalik nakkusevastane toime võiks kesta.
Küll aga lõid teadlased uuringu tarbeks uudse mõõtemeetodi, mis võimaldas ogavalgu ja retseptorvalgu vahelist vastastikmõju paremini uurida.
Meetod võib osutuda kasulikuks ka teistele teadlastele ning Kuhnert ja kaasautorid teevad ajakirjas Food & Function sellest lisaks katsetulemustele ka põhjalikumalt juttu.
Jacobsi Ülikool, milles uuringu autorid tegutsevad, ongi, nagu kahtlus võib tekkida, päris otseselt seotud tuntud kohvibrändiga Jacobs. Ülikool saab investeerimisettevõtte Jacobs AG kunagise juhi, kohviärimehe Klaus Johann Jacobsi loodud Jacobsi Fondilt suurt rahalist toetust.
Kuid teadlased tegid katseid loomulikult täiesti mittebränditud klorogeenhappega, nii et nakkusevastane toime, kui seda üldse peaks olema, peaks ilmnema kohvimargist sõltumata.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Err.ee