Nii reisiettevõtjad kui ka reisijad on viimasel ajal sageli küsinud TTJA-st reisija õiguste kohta reisitasu suurendamisel, pakettreisilepingu muutmisel ja pakettreisilepingust taganemisel enne reisi algust. Järgmiseks neid olukordi selgitamegi.
Reisitasu suurendamisest kütusehinna kallinemise tõttu
Selleks, et reisikorraldaja saaks pärast pakettreisilepingu sõlmimist kütusehinna kallinemise tõttu reisitasu suurendada, peab ta selle võimaluse koos reisitasu uue suuruse arvutamise korraga olema lepingus või lepingu osaks olevates tüüptingimustes ette näinud. Lisaks reisitasu suurendamisele peab olema ette nähtud ka samaväärne reisitasu alandamise võimalus. See tähendab, et kui reisitasu suurendamist ja vähendamist pakettreisilepingu või tüüptingimustega ette nähtud ei ole, siis reisikorraldaja reisitasu suurendada ei saa. See reegel tuleneb võlaõigusseaduse (VÕS) §-st 871.
Seadus sätestab ka selle, et reisijat tuleb teavitada reisitasu suurendamisest püsival andmekandjal (näiteks e-kirja teel) ning teavituses peab selgelt ja arusaadavalt sisalduma reisitasu tõusu põhjendused ja arvutused. Reisija teavitamine peab toimuma vähemalt 20 päeva enne reisi algust. See tähendab, et kui pakettreisini on jäänud vähem kui 20 päeva, siis reisitasu enam suurendada ei tohi.
Kui peaks juhtuma, et reisitasu tõus on suurem kui kaheksa protsenti, siis annab seadus reisijale võimaluse valida, kas muudatustega nõustuda või pakettreisilepingust taganeda. Kui reisija valib lepingu lõpetamise, peab reisikorraldaja maksma tagasi kõik pakettreisi eest tehtud maksed.
Pakettreisilepingu olulisel määral muutmisest enne reisi algust
Lisaks reisitasu suurendamisele rohkem kui kaheksa protsenti, on pakettreisi olulisel määral muutmisega tegemist ka siis, kui reisikorraldaja muudab pakettreisilepingu peamisi tunnuseid või ei saa täita reisijaga sõlmitud erikokkulepet VÕS § 869 lg 2 punti 8 tähenduses. Siis kohaldub VÕS § 872 lõiked 2-6.
Pakettreisilepingu peamised tunnused on:
- reisi sihtkoht, reisi teekond ja läbitavates kohtades viibimise aeg koos kuupäevadega ning majutuse ööde arv;
- kasutatavate sõidukite liik, veo iseloomustus ja klass ning väljumise ja saabumise koht ning aeg, vahepeatuste kestus ja kohad ning transpordiühendused;
- majutuse liik, majutuskohtade asukoht, järk või mugavusaste ja põhitunnused ning majutuskoha vastavus külastatavas riigis kehtivale klassifikatsioonile;
- toitlustamiskava;
- külastused, ekskursioonid ja muud teenused, mille hind sisaldub reisitasus;
- teave, kas mõnda reisiteenust pakutakse reisijale koos rühmaga;
- keel, milles osutatakse muid turismiteenuseid;
- reisi või puhkuse sobivus piiratud liikumisvõimega isiku jaoks ning reisija taotlusel täpne teave selle kohta, kas reis või puhkus on sobiv konkreetse reisija vajadusi silmas pidades.
Erikokkulepete puhul on tegemist reisija erisoovidega, millega reisikorraldaja on nõustunud.
Kui reisikorraldaja on sunnitud lepingutingimusi olulisel määral muutma, teavitab ta reisijat nendest muudatustest ning reisija otsustab reisikorraldaja poolt määratud tähtaja jooksul, kas muudatustega nõustuda või mitte. Kui reisija ei nõustu muudatustega, on tal õigus lepingust taganeda.
Kui reisija nõustub muudatustega, kuid pakettreisi muudatuste tulemusena on muudatustega pakettreisi väärtus (kvaliteet või maksumus) esialgselt sõlmitud pakettreisilepingu esemeks olevast reisist madalam, on reisijal reisitasu alandamise õigus. See tähendab, et reisijal on õigus reisitasu alandamisele, kui reisija on pakettreisi eest maksnud suuremat reisitasu, kui seda on muudatustega pakettreisi väärtus.
Pakettreisilepingust taganemisest enne reisi algust
Reisijal on õigus igal ajal enne pakettreisi algust lepingust taganeda. Sellisel juhul kaotab reisikorraldaja õiguse reisitasule, kuid reisikorraldajal on õigus nõuda mõistlikku hüvitist. Mõistlikuks hüvitiseks on reisitasu, millest on maha arvatud reisikorraldaja poolt kokkuhoitud kulud, samuti see, mille reisikorraldaja võib reisiteenust teisiti kasutades omandada. Sellise hüvitise suuruse võib ette näha ka lepingus. Samas tuleb silmas pidada, et reisikorraldaja peab reisija nõudmisel hüvitise suurust põhjendama.
Reisijal on õigus pakettreisilepingust taganeda ka vältimatute ja erakorraliste asjaolude tõttu. Sellisel juhul ei ole reisikorraldajal õigust nõuda hüvitist. Reisija taganemisõigust reguleerib VÕS § 874 lõiked 1-4.
Reisikorraldaja tohib pakettreisi ära jätta üksnes kahel juhul. Esiteks juhul, kui reisile registreerunud inimeste arv on väiksem kui lepingus esitatud miinimumarv. Teiseks juhul, kui reisikorraldaja peab reisi ära jätma vältimatute ja erakorraliste asjaolude tõttu.
See tähendab, et kui reisikorraldaja jätab pakettreisi ära muudel põhjustel, on reisijal lisaks reisitasu tagastamisele õigus nõuda ka kahju hüvitamist, kui reisikorraldaja poolse kohustuse rikkumisega ehk pakettreisi ära jätmisega on reisijale kaasnenud rahaline kahju. Reisikorraldaja taganemisõigus tuleneb VÕS § 874 lõigetest 5 ja 6.