Suur hulk endisi ja praegusi kiirabitöötajaid väidab, et niigi suure töökoormuse juures on neid aastaid sunnitud dokumente võltsima, näitamaks kiirabi reageerimiskiirust tegelikkusest paremana. «Pealtnägija» uuris teemat ja avastas, et andmete tagantjärele muutmine on arvatust massilisem ja sel on väga üllatavad põhjused.
Tallinna kiirabi juhtkonna sõnul on tegemist IT-probleemiga ja kellegi tervisele see kahjulik ei ole, kuid kiirabi meedikud Argo ja Toomas (nimi muudetud) tunnistavad, et osalevad Eesti ühes mainekamas meditsiiniasutuses aastaid väldanud süsteemses pettuses. «Vajadusel petame selle numbri õigeks, nagu meie ülemused nõuavad. See on asutusesisene nii-öelda avalik saladus, kõik teavad sellest,» avaldab Argo.
«See, mis hetkel toimub, ei ole patsiendile kasulik. Kui me teame majasiseselt, et meil on probleem jõuda ühe minutiga autosse, siis selle asemel et seda probleemi lahendada, me muudame kellaaegasid,» lisab mees.
Juba kevadel laekusid «Pealtnägija» toimetusele esimesed vihjed, et Eesti suurim kiirabiteenust osutav asutus muudab väidetavasti regulaarselt andmebaasides väljakutsetega seotud kellaaegasid ja moonutab statistikat, aga järelevalvet ei näi see huvitavat.
Tegelikult on selline vihje varem ka avalikkusest läbi lipsanud. Koroonapandeemia ajal vaktsineerimisest keeldunud ja seetõttu vallandatud Joona Sõsa kirjutas 2021. aasta juulis Eesti Kiirabi Töötajate Ametiühingu nimel Tallinna linnapeale umbusaldusavalduse kiirabi peaarsti Raul Adlase kohta, keda ta süüdistas diktaatorlikus juhtimisstiilis ja töötajate tagakiusamises, aga viitas ka väidetavale dokumendi võltsimisele.
Loe edasi SIIT
Allikas : elu24