“Distantsõpe on toonud esile vaimse tervise raskusi,” ütles kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. “Noorte seas on tekkinud söömishäired ja raske depressioon, kuid kõige tavalisemad on ärevus- ja paanikahäired ning tunne, et ei saa enam millestki aru. Palju on ka endassetõmbumisi, muututakse passiivseks ja loobutakse pingutamisest.”
Algaval õppeaastal plaanib Tallinn rakendada kontaktõpet nii palju kui võimalik. Seda põhjusel, et pikk distantsõppe periood on tekitanud vaimse tervise probleeme nii õpetajate kui õpilaste seas.
“Sellele tuleks kindlasti rohkem tähelepanu pöörata,” rõhutas Tallinna Haridusameti juhataja Kaarel Rundu. “Tugispetsialistide järelkasvu teema on sellega seotud ja see, et saaksime õpilastele pakkuda vaimse tervise probleemide korral vajalikku tuge. Periood, mis meil seljataga on, on inimesed lihtsalt ära kurnanud.”
Psühholoogide arvates seisavad koolid täiesti uue probleemi ees, kus õpetajad ei oska stressis lastega enam toime tulla.
Tallinna üldhariduskoolides töötab kokku 65 koolipsühholoogi, vajadus spetsialistide järgi on aga oluliselt suurem. Psühholoogilise abi portaal peaasi.ee poolt läbiviidud vaimse tervise esmaabi koolituse on tänaseks läbinud ligi 200 Tallinna haridustöötajat.
“Nad oskavad märgata, toetada ja kuulata inimest nii, et ta päriselt ka tahab rääkida,” kirjeldas Oidemaa. “Samuti oskavad nad vajadusel suunata järgmise abi juurde. Kõige tähtsam on see, et keegi pööraks tähelepanu ja kuulaks. Praegu on ka suur ootus, et õpetajatel oleks oskus olemas aidata ja toetada lapsi.”
Algaval õppeaastal keskendutakse Tallinna koolides ka rohkem õues õppe erinevatele vormidele. Koostööd hakatakse tegema Tallinna Loomaaia ja Botaanikaaiaga. Sedagi kõike stressivabama õhkkonna loomise nimel.
Koolid jätkavad personali testimist ja vajadusepõhiselt ka laste testimist, selleks kulub neli miljonit Covid-19 testi. Testimisega alustatakse koheselt ka Tallinna koolides.
“Juba esimesel septembril enne aktust saab lapsed kõik ära testida,” sõnas Rundu. “Siis tuleb väga palju teha selleks, et esimene koolinädal kulgeks kõigil turvaliselt.”