Täna, Eesti ja Ameerika Ühendriikide diplomaatiliste suhete 100. aastapäeval kohtus välisminister Urmas Reinsalu äsja ametisse asunud USA ajutise asjuri Gabrielle Cowaniga, et arutada Euroopa julgeolekut ja jätkuvat toetust Ukrainale.
USA tunnustas iseseisvat Eesti Vabariiki de jure 28. juulil 1922. aastal ja ei tunnustanud kunagi Nõukogude okupatsiooni Eestis. „Ameerika Ühendriigid on kõik need aastad olnud Eesti riikluse ja suveräänsuse tugev toetaja,” ütles Reinsalu ja lisas, et täna pakuvad Eesti ja USA õlg õla kõrval igakülgset tuge Ukrainale, kes võitleb oma suveräänsuse ja riikluse säilitamise nimel.
“Oleme sõbrad, liitlased NATOs ja partnerid. Ootan huviga, mida toovad järgmised 100 aastat,” sõnas Reinsalu ja märkis, et Eesti eesmärk on USAga kahepoolseid suhteid lähiajal tugevdada ja leida ka täiendavaid viise koostööks. „Julgeoleku- ja kaitsevaldkonna kõrval oleme viimastel aastatel intensiivistanud koostööd küberteemadel, arengukoostöö, demokraatia edendamise ja ka majanduse vallas.“
“Täna, mil tähistame oma diplomaatiliste suhete sajandat aastapäeva, on partnerlus Ameerika Ühendriikide ja Eesti vahel tugevam kui eales varem,” ütles USA saatkonna ajutine asjur Gabrielle Cowan. “Mul oli täna rõõm kohtuda välisminister Reinsaluga, et seda märkimisväärset aastapäeva esile tõsta ja arutada meie olulisemaid ühiseid prioriteete – toetust Ukrainale, jõupingutusi Venemaa vastutusele võtmisel ja koostööd meie ühiste demokraatlike väärtuste kaitsmisel.”
Ameerika Ühendriikide suursaatkond Tallinnas käivitas diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva märkimiseks selle aasta 19. aprillil Tallinnas kampaania “100 päeva 100 aastani”. Täna lõppenud kampaania käigus meenutas USA saatkond hetki ning koostööpartnereid, kes on panustanud USA ja Eesti suhete arengusse 1922. aastast.
Läinud kuul anti Eesti-USA diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva märkimiseks välja ka postmark ja korraldati konverents, kus tutvustati projekti „USA-Balti 100“.
Diplomaatiliste suhete ajajoon on leitav siit: https://washington.mfa.ee/et/eesti-ja-ameerika-uhendriigid-diplomaatilised-suhted-100/