2016. aastast e-poe teenust pakkunud Coop lõpetab augustist selle tegevuse Tallinnas, Harjumaal ja Pärnus, teenus jääb avatuks Saaremaal, Hiiumaal ja veel üksikutes paikades.
Ühtlasi sulgeb Coop e-poe komplekteerimiskeskuse Tallinna külje all Laagris ning jätkab teiste piirkondade teenindamist kohalikest kauplustest, teatas ettevõte.
“Kuna e-poe teenuse osutamine on kallim, kui kliendid selle eest teenustasuna täna maksavad ning ühtegi kitsaskohta me samuti siinse piirkonna elanike jaoks e-poega ei lahenda, siis oleme otsustanud keskenduda rohkem piirkondlike kauplustevõrgustike arendamisele ja uute ehitamisele,” ütles põhjenduseks Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimees Alo Ivask.
Ivaski sõnul leidis Coop Eesti Keskühistu, et kauplustest komplekteerimine on efektiivsem ning võimaldab ühistutel teenust pakkuda just oma piirkonnas. Nii jäävad kauplusepõhiselt e-poe tellimusi komplekteerima Coopi ühistud nii Saaremaal, Hiiumaal, Jõgeval, Haapsalus, Kilingi-Nõmmel kui ka Vändras. Samuti teenindab Coop Saaremaa jätkuvalt Abruka ja Ruhnu saart.
Coop hakkas e-poe teenust pakkuma 2016. aastal ning komplekteerimiskeskus avati 2019. aastal, kus praegu töötab ligikaudu 50 inimest. Ettevõte lubab kõigi töötajatega arutada võimalust jätkata töötamist organisatsiooni teistes üksustes, aga sobiva koha puudumisel pole välistatud ka inimeste koondamine.
Teised e-toidupoed sulgemist ei plaani
Selveri kommunikatsioonijuhi Rivo Veski sõnul on neil teise kodumaise kaupmehena kurb kuulda, et e-poe teenus ei ole Coopi jaoks enam prioriteetne. “On toimunud kulude ebamõistlik tõus, eeskätt just transpordikulude – ja toidukaubad ka loomulikult,” rääkis ta ERR-ile.
“Meie näeme just kasvat potentsiaali maapiirkondades, mitte võibolla isegi linnas,” lausus Veski. “Aga ei tea, mis toovad järgmised aastad, ei tea, kuhu e-kaubandus veel edasi võib areneda.”
Coop ja Selver on ainsad kodumaisel kapitalil e-poed, kel ei ole selja taga suuri rahvusvahelisi kontserne, lisas Veski.
Rimi e-poe juhi Helen Lednei sõnul ongi e-kaubandus väga suurte kulude ja pika tasuvusajaga ärisuund, mitte paari aasta projekt.
“Nad tegid ka pimepoe. Selleks, et pimepoes edukalt toimetada, on vaja päris suuri mahtusid taha. Ruumirent, elekter, kauba maha kandmise kulud – et need kõik tasuksid ennast ära,” rääkis Lednei. “Meie ei näe veel, et täna Eesti turul on mõistlik pimepoodi liikuda.”
Lednei lisas, et mahud lihtsalt ei ole Eesti turul veel nii suured kui näiteks Skandinaavias. Samuti on IT- ja arenduskulud väga kõrged.
“Aga see oli üllatus, et nad kinni panevad. Seda ei osanud oodata,” ütles Lednei. “Meil selliseid plaane küll ei ole, et me sulgema hakkaksime
Allikas. Err.ee