„Uimasti- ja keemilistest ainetest sõltuvust, sealhulgas alkoholisõltuvust on covid-19 piirangud muutnud,“ ütles sõltuvusnõustaja Kaja Heinsalu, kelle sõnul on tõusutrend selgelt nähtav. „Just tarvitamise iseloomu. Inimesed, kes enne võib-olla suutsid palju paremini oma alkoholi või uimastite tarvitamist kontrollida, on nendes tingimustes seda pigem suurendanud.“
Narkosõltuvus või üldse sõltuvus kestab pikka aega, mõnikord terve elu. Sõltuvusnõustajad teavad, kui keeruline on inimest motiveerida ja teda pika aja jooksul toetada ja aidata.
Sõltuvusspetsialistid.ee sõltuvusnõustaja Kaja Heinsalu sõnul keemiliste ainete tarvitamise lugu on väga oluline osa taastumisel. „Sageli inimene isegi olles aktiivses sõltuvuses kas ta ei taha näha või ta ei näe või ei taha sellele isegi mitte mõelda kui hull tema seis tegelikult on. Tulles ravile on vaja see nähtavale tuua selliselt, et enam ilustada midagi ei saa. See on tähtis osa.“
Narkomaane on Eestis kokku 15 tuhat
Koroonaaeg ja kriis on inimesed pigem tõuganud veel sügavamale. Narkootikumidega kaubeldi näiteks mullu rohkem kui ülemöödunud aastal. Hinnanguliselt on narkomaane Eestis kokku 15 tuhat.
Heinsalu ütles, et tõusutrend on selgelt nähtav. „Uimasti- ja keemilistest ainetest sõltuvust, sealhulgas alkoholisõltuvust on covid piirangud muutnud,” rääkis ta. Just tarvitamise iseloomu. Inimesed, kes enne võib-olla suutsid palju paremini oma kas alkoholi või uimastite tarvitamist kontrollida, on nendes tingimustes seda pigem suurendanud. Üks arvamus on, et sotsiaalne põhjus on väga suur, tehakse ju seda koos teistega. Koroonatingimustes me oleme näinud, et alkoholi ja uimastite tarvitamiseks ei vajata seltskonda, kui see asi juba kord on sõltuvuseks kujunemas või kujunenud.“
Heinsalu sõnul on loomulikult ka näiteid inimestest, kes on haiguse võitnud. „Mina olen selle töö peal juba aastaid ja kui neid näiteid ei oleks, siis ma teeks kindlasti midagi muud,” lausus ta. “Paranemine on võimalik ja ei tohi meelt heita. Isegi, kui on olnud korduvaid katseid tarvitamist maha jätta, on olnud korduvaid katseid abi otsida ja asi on ebaõnnestunud – siis ei tohi alla anda. Tuleb nii kaua proovida ja otsida, kuni te leiate enda jaoks selle sobiva variandi. Ühte ja kindlat viisi, mis kõigile sobib, ei ole nagu ka lihtsat ja kiiret viisi.“
Heinsalu ütles, et esimene etapp raviprogrammis on kolm kuud. „Kui me kolme kuu pärast mõõdame edukust, siis on see protsent väga kõrge,” lausus ta.” Kui me mõõdame seda kuue kuu või aasta pärast, siis on see muutunud. Statistika siin väga palju ei toeta ja ei aita. Umbes 50 protsenti inimestest süsteemse tegevuse puhul saavutab kainuse ja püsib kainena. Aga see nõuab inimeselt endalt vastutuse võtmist ja pidevalt meelespidamist, et meist ei saa kunagi normaalseid tarvitajaid. See vajab väga tõsist eluviisi muutust. Ilma selleta ei ole võimalik tulemust saavutada.“
Tallinnal on kümneid koostööpartnereid, kes sõltuvustega tegelevad. Üks neist on Convictus, kes tegeleb kahjude vähendamisega. Convictuse peamine teema ongi narkosõltlastele ja nende lähedastele teenuseid pakkuda.
Convictuse kahjude vähendamise teenusejuht Veroniks Saareväli ütles, et nemad tegelevad ainult uimastitarvitajatega. „Uimastitarvitajad saavad käia siin sotsiaalnõustajate juures, psühholoogi juures ja kogemusnõustamises,” rääkis ta. “Meil on päevakeskus, pakume süüa, pesu pesemist, nad saavad pesemas käia. Lisaks on erinevate tarvikute jagamine ja ka süstlavahetus. Tarvikute alla kuuluvad erinevad lusikad, rasedustestid, kondoomid, väga suur valik erinevaid süstlaid, nõelu, et ennetada haiguste levikut.“
Kliente on igas vanuses
Convictuses tegeletakse ainult täiskasvanud inimestega, nende kõige noorem klient on kaheksateistaastane. Saareväli ütles, et inimesi on erinevas vanuses. „Kuna meie teenus on anonüümne, siis keskmist vanust ei oskagi öelda,” lausus ta. “Aga viiekümnendates kuuekümnendates eluaastates on kindlasti kliente, vist vanemaidki.“
Convictuse üks teenustest on loovteraapia. Saareväli selgitas, et loovteraapia on põhiliselt see, et nad saavad näiteks joonistada, teha erinevaid pilte, maale. „Erinevad käelised tegevused,” selgitas ta. “Lisaks planeerime ka uusi tegevusi. Võib-olla mänguasjade tegemist. See aitab inimestel väga hästi iseenda emotsioonidega hakkama saada, aitab maandada neid. Ja on ka teaduslikult tõestatud vahend, mis aitab stressi maandada.“
Saareväli sõnul saavad inimesed rääkida oma lugusid. „Siin kuulatakse nad ära ilma hinnangute andmiseta,” lausus ta. “Neid lugusid on hästi palju ja erinevaid. Kindlasti on alati hästi kurb kuulda, miks üldse inimesed tarvitama hakkavad, palju on seotud lapsepõlvetraumadega. Need inimesed on tavaliselt väga palju erinevaid traumasid kogenud.“
Oluline on keskenduda ennetusele
Tallinna abilinnapea Betina Beškina selgitas, et see on ikkagi tihtipeale sõltuvusravi. „On erinevad külad, kus saab rehabilitatsiooni. Muidugi kõik algab probleemist ja soovist sellest vabaneda,“ rääkis ta.
Beškina lisas, et linnal on partnerid, kes tegelevad probleemiga läbi erinevate tegevuste. „Iseasi on see, kui tulemuslik kõik on,” lausus ta. “Kas pakutakse asendusravi, metadooniravi ja kui pikalt see kestab. Ja kui palju aega läheb selleks, et sõltuvusest vabaneda. Ning ei ole garantiid, kas see tuleb tagasi või ei. See on tihtipeale kahjuks eluaegne protsess. Oluline on keskenduda ennetusele, eriti noorte seas. Statistika näitab, et veerand inimestest vanuses 16 kuni 64 on narkootikume proovinud. Arvan, et rõhk peab olema just noortel, noorte vaba aja sisustamisel, igasugused tugiprogrammid, tegelemine noorte vaimse tervisega. Siin on nii sotsiaal- kui hariduse valdkonna tegemisi mis aitavad ennetustööd.“
Lisaks Convictusele aitavad sõltlasi veel Tallinna Lastehaigla, Sotsiaalrehabilitatsioonikeskus Loksa ja Päästearmee.