Oma tervise eest hoolitsemine on üks kõige olulisemaid asju elus. Kuid mõnikord võivad tõsiste tervisehädade sümptomid jääda märkamatuks, eriti kui need on tagasihoidlikud ega nõua kohest meditsiinilist sekkumist. Allpool on 7 ohtlikku sümptomit, mida ei tohiks jätta tähelepanuta – kui neid enda puhul märkad, külasta kindlasti oma arsti. Igaks juhuks…
SÜMPTOM NR. 1: OOTAMATU KAALULANGUS
Kõhn figuur on tänapäeva välimusele orienteeritud maailmas tihtipeale kohustuslik, kuid ootamatu kaalulangus võib mõnikord olla väga halb märk. Kiire kaalulangus võib olla põhjustatud tõsistest haigustest, näiteks diabeedist, maksaprobleemidest, depressioonist või vähist, nii et kindlasti külasta võimalikult kiiresti oma arsti.
SÜMPTOM NR. 2: SEEDEPROBLEEMID
Tavaliselt asetame toidule oma elus palju rõhku, nii et pole ime, kui peame aeg-ajalt tegelema seedeprobleemidega. Kuigi seda juhtub mõnikord kõigiga, võivad seedeprobleemid olla märk ka ebameeldivatest tervisehädadest. Külasta oma arsti, kui märkad järgmisi seedimisega seotud probleeme – pidev kõhulahtisus, veri väljaheites, pidev kõhukinnisus või sage vajadus wc-s käia. Parem karta kui kahetseda!
SÜMPTOM NR. 3: ISIKSUSEMUUTUSED
Kas keegi sinu lähedastest on viimasel ajal maininud, et sinu käitumine on veidi võõras olnud? Me kõik tunneme end mõnikord väsinud ja pahurana ning käitume siis tavapärasest teisiti, kuid järsud ja suured isiksusemuutused on tihtipeale märgiks sügavatest psühholoogilistest probleemidest või põhjustatud kehvast toitumisest või rohtude võtmisest.
SÜMPTOM NR. 4: MIGREENID
Migreenid on väga tugevad ja sagedased peavalud, mis võivad oluliselt halvendada elukvaliteeti. Kui sul on kunagi olnud migreen, siis sa juba tead, et selles olekus ei saa silmipimestava valu tõttu peaaegu mitte midagi kasulikku teha. Veelgi enam – migreenid võivad mõnikord olla märgiks eluohtlikest haigustest, nii et kui migreenid lõppeda ei taha, soovitame sul tungivalt professionaalide poole pöörduda.
SÜMPTOM NR. 5: ISUKAOTUS
Kui oled väga isukas, siis võib isukaotus sinu tervisele ja heaolule mõnikord isegi kasuks tulla. Kuid mõnel juhul võib isukaotus olla põhjustatud tõsistest tervisehädadest. Kui sul pole söögiisu pikema perioodi jooksul, siis kindlasti räägi sellest arstiga, et mõista sinu kehaga toimuvat.
SÜMPTOM NR. 6: HINGELDAMINE
Veel üks potentsiaalselt ohtlik sümptom on hingeldamine. Me ei taha sind hirmutada, sest hingeldamise põhjuseks on mõnikord lihtsalt füüsiline tegevus ja stress, kuid mõnikord võib see olla märk tõsistest hingamisteedega seotud haigustest. Kui sa hingeldad tihti, võiksid selle põhjuseid oma arsti käest küsida. Kui oled suitsetaja, siis võibolla piisaks juba suitsetamisest loobumisest, kuid igaks juhuks konsulteeri ka ekspertidega.
SÜMPTOM NR. 7: KÕRGE PALAVIK
Palavik võib olla sümptomiks paljude haiguste puhul – mõned neist tavalised ja ohutud, teised jälle harvemini esinevad ja ohtlikumad. Kui palavik on võrdlemisi madal, pole muretsemiseks põhjust; see on tervisele isegi kasulik, sest see aitab põletikega võidelda. Kuid kui sinu kehatemperatuur tõuseb kõrgemale (rohkem kui 39C) või kui sinu palavik ei kao 3-5 päeva pärast, on kindlasti aeg oma arsti külastada.
allikas: dormeo.ee