Tuesday , 28 September 2021
klf5031

7 NIPPI, MIS MUUDAVAD PÄRAST VAHEAEGA KOOLI NAASMISE LIHTSAMAKS

Sügise esimesed päevad toovad kaasa palju muutusi ja uusi katsumusi. Samuti on need päevad stressirohked ja mitte üksnes sulle, vaid ka su lapsele ja talle võib-olla rohkemgi. Tagasi kooli minek võib olla üsna stressirohke sündmus ja sinu kui lapsevanema ülesanne on teha see lapse jaoks kergemaks. Tuleks järgida mõnda lihtsat nõuannet, et see muutus oleks meeldiv.

NIPP NR 1. LEIA AEGA LAPSEGA RÄÄKIMISEKS
Lapsega rääkimine on parim viis saamaks teada, mida ta mõtleb. Kui suudad luua lapsega usaldusel ja armastusel põhineva suhte, ei karda ta sulle rääkida oma muredest ja probleemidest, hirmudest ja ootustest. Ja sina saad olla tema jaoks olemas ja aidata tal leida õiget teed.

Nii et leia oma lastega rääkimiseks korrapäraselt aega, siis saad võimalikele probleemidele aegsasti jälile ja aitad neil probleeme lahendada. Nii muutub ka üleminek uude kooliaastasse kõigi jaoks palju meeldivamaks kogemuseks.

NIPP NR 2. LOO ÜHTSUSTUNNE
Loomulikult laps närveerib uue kooliaasta alguses, peamiselt seetõttu, et ta on mures, kas leiab koolis sõpru või mitte. Eriti võib see olla nii esimese kooliaasta eel või kooli vahetamise korral. Kui võimalik, tee laps enne kooli algust vähemalt ühe tulevase klassikaaslasega tuttavaks, nii tekitab esimene koolipäev märksa vähem stressi.
NIPP NR 3. AITA LAPSEL HUVIALASID LEIDA
Kui lapsel on raske sõpru leida või kui teil on plaanis kolida, mis tähendab, et laps peab kooli vahetama, proovi lisada tema igapäevaste toimetuste hulka erinevaid vaba aja tegevusi, mis annab talle võimaluse kohtuda teiste samasuguse hobiga tegelevate lastega.

Sportimine, keelekursus või skaudirühm – kõik sellised huvialad annavad lapsele suurepärase võimaluse luua uusi, pikaajalisi sõprussuhteid, mis muudavad ka esimesed päevad uues koolis palju lihtsamaks.

NIPP NR 4. HOOLITSE SELLE EEST, ET LAPSEL OLEKS KINDEL PÄEVAKAVA
Kooliaasta algus ei ole stressirohke ainuüksi kõikide sellega kaasnevate muutuste, vaid ka senisest väga erineva päevakava tõttu. Kui lased lapsel viimase päevani vaheaja mõnusid nautida, mis tähendab hommikul hilja tõusmist, päev otsa mängimist ja väga vähe kohustusi, on kooli algus väga järsk muutus.

Äkitselt on olukord täiesti teistsugune: magama tuleb minna vara, hommikul tõusta vara ning koolis ja kodus on korraga palju kohustusi. Korralik päevakava, mida ei tohiks liiga sageli muuta, aitab lapsel kooliaasta algusega kohaneda ja vähendab stressi.

NIPP NR 5. KORD OLGU MAJAS
Päevakava järgimine tähendab ka seda, et kodus on kord majas: lastel on kindel kohta, kus nad oma koolikotte hoiavad, koduseid ülesandeid teevad, on teada, mis kell lõunat süüakse ja kes nõud peseb. Kõik see on korra hoidmise küsimus, millest on aga igapäevases elus palju kasu.

See aitab asju ka paremini meeles pidada. Võid kasutada suurt valget tahvlit, kuhu kirjutad üles kõige tähtsamad asjad, erinevad ülesanded, ostunimekirja… Uue kooliaasta algus on ka sinu jaoks raske, nii et ära tee seda endale veel raskemaks.
NIPP NR 6. ÄRA NÄRVITSE
Kui hakkad lapsele kooliaasta algust tükk aega varem meelde tuletama ja kui räägid, kui suur muutus see tegelikult on, võid ta hoopis murelikuks muuta või päris närvi ajada. Mõnikord on parem teha nägu, et see polegi midagi erilist: nii saab laps muutusega hoopis paremini kohaneda.

Keegi ei tunne su last paremini kui sa ise, nii et kohanda enne kooli algust oma käitumine selle järgi, kuidas laps asjade ja olukordadega toime tuleb. Mõned lapsed ootavad, et saaks kooli minna, kuid teised puhkevad koolikotti nähes lausa nutma.

NIPP NR 7. LEIA PIISAVALT AEGA PUHKUSEKS
Liiga palju kohustusi, liiga vähe aega – need on n-ö ideaalsed stressitekitajad. Sinu ja lapse heaolu seisukohalt on väga tähtis, et saad piisavalt puhata.

Laste jaoks on eriti tähtis, et nad saaksid öösel küllaldaselt magada, sest unepuudus võib hakata peagi lapse õppeedukust mõjutama. Seepärast hoolitse selle eest, et laps saaks igal öösel piisavalt ja hästi magada

Jaga

Vaata ka:

holding hands 1149411 640

Kui partnerid suudavad ületada teineteisele etteheidete tegemise spiraali ja ei lähe lahku, aga…

Kui partnerid suudavad ületada teineteisele etteheidete tegemise spiraali ja ei lähe lahku, siis ootab neid …

baby 1151345 640

Lugeja küsib: Mida teha kui astraalolendid lapsi ründavad?

Küsin arvamust. Mul on kummaline olukord oma vanima 5-aastase lapsega. Tal on praeguseks 4 korda …

charcuterie 338498 640

Liigsöömine, ülekaalulisus ja selle vaimsed põhjused

Ehkki esmapilgul võib tunduda, et ülekaalulisuse põhjuseks on liigsöömine, võib tegelik olukord olla mõnevõrra keerukam. …

kurb.minuaeg

Miks paarisuhted lagunevad üha sagedamini?

Tasakaalustamata paarisuhte kooshoidmine on täna palju raskem, kui see oli meile eelnevatel põlvkondadel. Meie vanemad …