2.3 C
Tallinn
Pühapäev 29. jaanuar 2023
Tervis7 märki, et oled end läbi põletanud

7 märki, et oled end läbi põletanud

Vaimse läbipõlemise märgid lasevad end kaua oodata. Siin on aga seitse märki, et võid olla vaimselt kas läbipõlemas või läbipõlenud.

Vaimse läbipõlemise mõiste võeti kasutusele 1970. aastatel kirjeldamaks inimese psühholoogilisi muutusi, mis tekivad pideva ning vaimselt raske töö tegemisest, kirjutab Äripäev.

Millised on 7 tõsist ohumärki?

Oled väga küüniline. Mõtle enda peale ja analüüsi, kas võrreldes varasema ajaga on sinus näha rohkem küünilisust. Kas sa kipud oma sõpru mõnitama? Uuringud on näidanud, et küünilisus võib olla inimese kaitsemehhanism stressi puhul.

Sul on tunne, et sa tahaksid minema joosta. Eksperdid väidavad, et kui sul on pidevalt tunne, et jätaks kõik sinnapaika ning põrutaks minema, võib tegu olla läbipõlemisega. Kõrvalehoidmine või soov seda teha, on üks aspekte, mida inimene alateadlikult kasutab, kui vaim on väsinud.

Kipud unustama või segamini ajama igapäevaelus tavalisi tegemisi. Kui sa avastad, et unustad tähtpäevi, mida sa tavaliselt iial ei unustaks või ei suuda keskenduda igapäevaelu tegemistele, võib olla tegu märgiga, ei peaksid rohkem puhkama. Hollandi teadlased on öelnud, et kui inimesel on probleeme oma igapäevatoimetuste meelespidamisega, on tegu stressiga.

Sa oled kogu aeg väsinud. Kui sul on tahtmine laupäeva hommikuti väga kaua magada ning seejärel avastad, et väsimuse peletamiseks polnud sellest kasu, võib taas kord olla tegu märgiga, et sul on tööstress. Emotsionaalne väsimus on üks vaimse läbipõlemise märke.

Sa oled alati rahulolematu. Kui leiad, et su ülemus on halb ning kolleegidki pole kuigi head, võib olla tegu märgiga, et oled vaimselt läbipõlenud. Mõistagi tuleb siin arvestada, et mõnikord võib kriitika ka tõele vastata, ent siiski hoiatavad teadlased, et ülemäärane kriitilisus võib viidata ka läbipõlemisele.

Sa kipud endas kahtlema. Hoolimata sellest, et sa oled palju tööd ja vaeva näinud, oled sa ometi kahtlev ses osas, kas su tööl on mingit väärtust. Teadlaste hinnangul on ebakindlus oma töö ja oma saavutuste suhtes väga tüüpiline läbipõlemise tundemärk.

Su tervis veab alt. Kui su pea kipub valutama ning tervis on muidu viletsavõitu, ent arstid ei suuda kaebustele otsest põhjust leida, tasub heita pilk töökalendrisse. Erinevate uuringute põhjal on tervisehäirete ning läbipõlemise vahel tugev seos.

MIDA LÄBIPÕLEMISE PUHUL ETTE VÕTTA?

* Hoolimata kohustustest ja tegemistest võta mõni päev vabaks, ära mõtle tööasjadele ning veeda aega sõpradega.

* Hellita ennast – käi spaas, mõnel heal kontserdil või tegele millegi muuga, mis on sinu jaoks su igapäevategemistest erinev.

* Kärbi oma to-do-listi (kohustuste listi).

* Julge rääkida ülemusega ning kui sul on muresid, anna talle neist teada.

* Reorganiseeri oma tööpäeva, muutes näiteks tööülesannete järjekorda.

* Leia endale uut tegevust: katsu end töö juures muud moodi rakendada, liitudes näiteks mõne uue projektiga.

* Mine puhkusele.

Allikas: virtuaalkliinik.ee

Foto:

Veel artikleid