Täna toimus valitsuse esimene, majanduse elavdamise teemadele keskenduv kabinetinõupidamine. Soovitusi, kuidas tõsta Eesti majanduse konkurentsitaset jagas Eesti Pank ning majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo tutvustas majanduse konkurentsivõime tõstmise tegevuskava. Kliimaminister Yoko Alender andis ülevaate tuuleenergia vähempakkumiste ettevalmistustest.
Peaminister Kristen Michali sõnul on kaitseks ja eelarveks vajalikud otsused tehtud. “Edasi suuname valitsuses oma fookuse ja energia sellele, mida saaksime teha, et meie majandus oleks konkurentsivõimelisem, et Eestis oleks parem ettevõtlusega tegeleda, siit kaoksid bürokraatlikud takistused, juurdepääs kapitalile oleks lihtsam, riskid madalamad. Selleks alustasimegi majanduskabineti nõupidamistega,” ütles peaminister. “Meile on oluline, et kõik ametkonnad hakkaksid mõtlema just selles võtmes, mida me saame teha, et Eesti oleks parem ettevõtluspiirkond ja siis ka konkreetsed lahendused, mida saame otsustada, et nii ka läheks.”
Peaminister tõi välja valitsuse juba tehtud põhimõttelised otsused, mis majanduse kasvule olulist hoogu annavad ja hakkavad kasu tooma juba järgmisel aastal. Näiteks 2025. aasta alguses avatakse kaitsefond, uue aasta esimeses pooles käivitub suurinvesteeringute toetusmeede ning rakendusuuringute keskuses avatakse vesinikutehnoloogiate ja autonoomsete sõidukite tegevussuunad. Juba sel aastal avati seal esimesena biorafineerimise tegevussuund.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul tuleb praegu tähelepanu suunata sellele, kuidas luua Eestis parim võimalik majanduskeskkond ettevõtluse ja innovatsiooni kasvatamiseks. „Koos ettevõtjatega oleme loonud majanduse konkurentsivõime tõstmise tegevuskava, kus on kirjas konkreetsed ja mõõdetavad tegevused, näiteks kuidas muuta Eesti atraktiivsemaks investeeringukeskkonnaks, kuidas suurendada eksporti ja tootlikkust, kuidas tagada vajalike oskustega tööjõud,” ütles minister. “Majanduskabinet aitab hoida kätt pulsil nende tegevuste elluviimisel.“
„Majanduskabineti päevakorras saab olema hulgaliselt teemasid. Järgnevatel kordadel vajavad arutamist näiteks kvalifitseeritud välistööjõu kaasamine, energia kättesaadavus ja lõpphind tarbijatele, kapitali kättesaadavuse parandamine, andmepõhine reaalajamajandus ja aruandluse vähendamine ning teadus- ja arendustegevuse soodustamine tööstuses,” sõnas Keldo. Ta rõhutas, et ettevõtlust piiravate tegevuste vähendamiseks on väga oluline iga ministeeriumi panus. “Loodan igalt ministrilt kaasamõtlemist ja sisulisi ettepanekuid, kuidas meie majanduskeskkonda veelgi paremaks muuta. Samuti soovime kaasata aruteludesse spetsialiste ja valdkonnaasjatundjaid nii avalikust kui erasektorist.”
Nõupidamisel oli arutusel puhta ja taskukohase energia parem kättesaadavus, mis on majanduskasvu üks olulistest eeldustest. Eesti vajab juurde uusi elektri tootmisvõimsuseid ja riigi eesmärk on toota 2030. aastast samas mahus taastuvelektrit, kui aastas tarbime. Arutelu tuuleenergia vähempakkumiste üle jätkub.