Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
ilutulestik

Valitsus kaotab kella 23-se piirangu 2. jaanuari hommikuni

Peaministri ülesannetes riigihalduse minister Jaak Aab märkis neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et valitsus kaotab erandina 31. detsembril kella 23-se piirangu kuni 2. jaanuari varahommikuni.

“Nii terviseamet kui ka teadusnõukoda on soovitanud piiranguid mitte leevendada, aga ühe erandi me täna tegime,” märkis Aab. “31. detsembri õhtust kuni 2. jaanuari hommikuni ei kehti kella 23 piirang ning sel perioodil võib ka pärast kella 23 avalikes asutustes viibida.”

Aab tõdes, et nakkuskordaja on Eestis ühe kandis ja nakatumiste levik on peatunud, kuid näha on ka kõrge vaktsineerimishõlmatusega riikides, et levik läheb ülesmäge.

Omikroni-tüvi levib jõudsalt

Peaminister Kaja Kallas ütles, et Omikroni-tüvi on Eestisse jõudnud ja levib jõudsalt. “Seetõttu ei saa valitsus kella 23 sulgemisaja piirangut püsivalt maha võtta,” ütles ta. “Küll aga otsustasime riske teadvustades teha erandi aastavahetusele ja sellele järgnevale laupäevale, kuid ainult nendeks kaheks õhtuks.”

Kallase sõnul on koroonaaeg olnud paljudele keeruline. “Mõistame suurt soovi aasta möödumist ja uue algust pidulikult mööda saata,” lausus ta. “See erand on tänu kõigile tublidele Eesti inimestele, kes on käitunud vastutustundlikult ja hoolsalt vaktsineerinud. Erand ei tähenda, et viirus nendel kahel õhtul jätkuvalt ei leviks. Seega panen kõigile, kes otsustavad aastavahetuse veeta avalikes paikades, südamele käituda eriti vastutustundlikult iseenda ja kõigi teiste kaitseks.”

Kallase sõnul on väga oluline esimesel võimalusel ära teha ka tõhustusdoos, mis uuringute andmetel annab oluliselt tugevama kaitse omikroni-tüve vastu.

Kiik: pärast aastavahetust suuremaid leevendusi ei tule
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik märkis neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et karjaimmuunsuse teema on laualt maas ning praeguseks on selge, et pärast aastavahetust suuremaid leevendusi ei tule.

“Ei saa loota, et nakatumine läheb minust mööda. Ei lähe. Ei saa loota selle peale, et kui on piisavalt kõrge vaktsineerituse hõlmatus, siis vaktsineerimata inimestest läheb nakatumine mööda,” nentis ta.

“Praeguste ülinakkavate tüvede korral ei saa loota sellele, et ümberringi on inimesed vaktsineeritud. Nii see kahjuks ei toimi. Praegu on oluline igaühe individuaalne kaitse,” selgitas Kiik.

“Ainus viis ennast kaitsa ja oma pereliikmeid kaitsta, on vaktsineerida, teha tõhustusdoos. See on eriti omikrontüve leviku valguses oluline,” ütles ta.

Tema sõnul alustas Euroopa Komisjon läbirääkimisi Pfizer/BioNTechiga, et hankida rohkem vaktsiine, mis on tingitud vajadusest tõhustusdooside järele. “Valitsuses on selge konsensus, et EL-i ühise vaktsiiniostmisega läheb kaasa ka Eesti,” kinnitas Kiik.

Kiige sõnul on COVID-19 teemadel nõupidamine valitsuses veel pooleli, kuid on selge, et suuremaid leevendusi pärast aastavahetust oodata ei ole. “Pigem on oodata vastupidist, sest omikroniga on vaid aja küsimus, mil haiglate koormus kasvab,” nentis ta.

Esitada tuleb COVID-i tõend

Aastavahetuse pidamiseks ei kohaldu 31. detsembrist kuni 2. jaanuari hommikuni avalikes siseruumides kella 23 sulgemise nõue. 2. jaanuari õhtust tuleb avalikes siseruumides taas kinni pidada ajavahemikus 23-6 kestvast liikumispiirangust.

Leevendus puudutab eelkõige kultuuri-, meelelahutus- ja toitlustusasutusi ning teisi siseruumides avalike ürituste korraldajaid. Avalikus siseruumis korraldatud tegevustele pääsemiseks tuleb esitada COVID-i tõend.

Koroonaviiruse leviku riskitase on Eestis praegu keskmine. Keskmise riskitaseme korral tuleb endiselt kanda avalikes siseruumides maske, liikuda hajutatult, kasutada desinfitseerimisvõimalusi. Enne riskirühma inimesega kohtumist on tungiv soovitus teha kiirtest. Isegi kergete sümptomite korral tuleb jääda koju ja teha kiirtest, testi positiivse vastuse korral konsulteerida arstiga ja jääda karantiini. Kontrollitud avalikes ruumides tuleb esitada COVIDi tõend.

Valitsus otsustas asendada korraldustes 305 ja 169 viite välisministeeriumi kodulehele viitega COVID-19 kriisiinfo kodulehele kriis.ee. Alates 20. detsembrist leiab kriis.ee lehelt lisaks üldist reisimist puudutavale teabele ka seni välisministeeriumi veebis olnud detailinfo Eestisse sisenemise kohta sõltuvalt lähteriigist. Muudatuse eesmärk on koondada kogu COVID-i kriisiga seonduv teave võimalikult kasutajamugavalt ühele kesksele lehele.

Vaata ka:

sadness opportunity

Miks ma jäin…

Kui küsid, “Miks ma jäin?”, siis tundub, et see küsimus on sügavam ja emotsionaalselt laetud.

angry woman 1

15 veidrat märki, et inimene on emotsionaalselt ebastabiilne

Siin on 15 märki, mis võivad viidata emotsionaalsele ebastabiilsusele. Need pole alati lõplikud tõendid, vaid