Välisminister Margus Tsahkna osales 3. ja 4. aprillil Brüsselis toimunud NATO välisministrite kohtumisel, kus oli arutusel liitlaste heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamine, Ukraina toetamine ja Vene ohu vastustamine.
Tsahkna rõhutas kohtumisel liitlastega, et tugev Atlandi-ülene suhe kindlustab nii Euroopa kui Põhja-Ameerika julgeolekut ning võimaldab kõige edukamalt vastu seista Venemaast lähtuvale ohule, mis on kõige tõsisem ja pikaajalisem oht kogu alliansi jaoks.
„Venemaa soovib endiselt läänemaailma nõrgestada ja lõhestada, Ukraina hävitada ja julgeoleku Euroopas ümber korraldada,” sõnas välisminister ja lisas, et sellele ohule vastu seismiseks peab NATO püsima ühtne ja tugev.
Tugevuse aluseks on Tsahkna sõnul esmajoones liitlaste kaitsevõime, mistõttu on oluline NATO juunikuisel Haagi tippkohtumisel kokku leppida kaitsekulutuste uues sihttasemes. „Hea, et mitmed liitlased on juba teatanud kaitsekulutuste tõstmisest, ja loodan, et kuuleme sarnasest otsustest veel enne Haagi tippkohtumist,“ ütles Tsahkna ja tõsi ühtlasi välja, et Eesti kaitsekulutused lähenevad sel aastal 4%-le ja saavad järgmisel aastal olema vähemalt 5% SKP-st.
NATO-Ukraina Nõukogu kohtumisel Ukraina välisministri Andri Sõbihaga rõhutas Tsahkna, et kõigi jõupingutuste eesmärk peab olema rahu, mis on õiglane ja püsiv.
„Valem selleks on lihtne: Ukrainale tuleb jätkuvalt anda maksimaalselt sõjalist abi ja Venemaad tuleb eelkõige majanduslikult survestada oma eesmärkidest loobuma,” ütles Tsahkna ja lisas, et tervitatav on USA senaatorite Lindsey Grahami ja Richard Blumenthali ettepanek täiendavateks sanktsioonideks Venemaa suhtes, kui see ei nõustu sõlmima Ukrainaga püsivat rahu.
„Ukraina on tõestanud oma valmisolekut rahuks, samal ajal kui Venemaa on jätkanud eeltingimuste seadmist ja ränki rünnakuid Ukraina vastu,“ sõnas välisminister.
Lisaks liitlaste omavahelisele aruteludele toimus Brüsselis NATO välisministrite kohtumine India ja Vaikse ookeani piirkonna partnerriikide (Austraalia, Jaapani, Lõuna-Korea ja Uus-Meremaa) välisministritega ning arutelu üheskoos Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Kaja Kallasega. Samuti toimusid kahepoolsed kohtumised Belgia, Jaapani, Kreeka ja Türgi välisministriga.
Fotod NATO välisministrite kohtumisest.
Välisminister Tsahkna lävepakuintervjuu esimesel päeval ja teisel päeval.