Uue ‘Retsepti Tööriista’ Kasutamine Pärast Sünnitust Depressiooni Raviks? Uuringu Kinnitusel Aitab Mõõdukas Aeroobne Treening Ennetamisel Ja Ravimisel Treening on tuntud oma positiivse mõju poolest vaimsele tervisele ja ärevuse vähendamisele. Nüüd soovitavad teadlased pärast sünnitust depressiooni ennetamiseks ja raviks tegeleda mõõduka aeroobse treeninguga.
Umbes 50% kuni 75% naistest võib pärast sünnitust kogeda mingisugust beebibluusi, mille sümptomiteks on kurbus, sagedane nutmine ja ärevus. Tavaliselt need nähud kaovad esimeste sünnitusjärgsete nädalate jooksul ilma igasuguse ravita.
Siiski võivad mõned naised arendada tõsisemat ja pikaajalist seisundit, mida nimetatakse pärast sünnitust depressiooniks. Sümptomiteks on tugevad meeleolumuutused, sagedane nutmine, väsimus, süütunne, ärevus, isutus, sotsiaalne tõmbumine, rahutus ning enese- ja lapsekahjustamise mõtted.
Pärast sünnitust depressioon mõjutab maailmas 13 miljonit naist. Ravi sõltub sümptomite tüübist ja raskusastmest. See hõlmab antidepressantide kasutamist, vestlusravi ja psühhoteraapiat.
Uues suuremahulises uuringus analüüsis meeskond 26 uuringut, milles osales 2,867 inimest, et mõista aeroobse treeningu ennetavaid ja terapeutilisi mõjusid pärast sünnitust depressioonile.
3-4 korda nädalas aeroobsete treeningute läbiviimine, igaüks kestes umbes 35-45 minutit, näitas olulist efektiivsust. Uuringu käigus hinnatud treeningud hõlmasid kõndimist, jalgrattasõitu, ujumist, joogat ja tantsimist.
“Aeroobse treeningu efektiivsus pärast sünnitust depressiooni ennetamisel ja ravimisel on oluline võrreldes standardhooldusega, pöörates suuremat rõhku ennetamisele. Optimaalne määratud treeningumahuks ravivahendina on 3-4 treeningukorda nädalas, mõõduka intensiivsusega (35-45 minutit),” kirjutasid teadlased ajakirjas Plos One avaldatud artiklis.
“Kui uus ‘retsepti tööriist,’ on treeningusekkumised mitte ainult olulised mittetarmakoloogilised meetodid pärast sünnitust depressiooni ravimisel, vaid ka tõhusad selle häire ennetamisel,” ütlesid nad.
Siiski ei soovita uuring treeningut kasutada esmase pärast sünnitust depressiooni ravina, eriti kui patsiendil on tõsised sümptomid.
“Meie uuringu tulemused on intrigeerivad. Kuigi me ootasime treeninguga seotud positiivseid tulemusi, oli mõõduka intensiivsuse ja sagedusega seotud erakordne efektiivsus üllatav. See tugevdab treeningu potentsiaalset rolli pärast sünnitust depressiooni haldamisel ja ennetamisel,” ütles uuringu kaasautor Renyi Liu Hiina Geoteaduste Ülikoolist Wuhanis Healthline’ile.