USA Luure Keskagentuur (CIA) avaldas laupäeval uue hinnangu Covid-19 pandeemia päritolu kohta, viidates, et viirus võis tõenäolisemalt pärineda Hiina laborist, mitte looduslikust allikast. See märgib olulist muudatust senises ametlikus seisukohas.
Värske analüüs avalikustati vahetult pärast seda, kui neljapäeval kinnitati ametisse uus CIA direktor John Ratcliffe. Ratcliffe, kes varem töötas riikliku luure direktorina Donald Trumpi administratsiooni ajal (2020–2021), teatas, et tema esmane prioriteet on selgitada välja Covid-19 viiruse päritolu. Intervjuus parempoolsele väljaandele Breitbart väljendas Ratcliffe veendumust, et viirus lekitas Wuhani viroloogiainstituudist, mitte ei kandunud loomade kaudu edasi.
CIA pressiesindaja kinnitas, et olemasolevate andmete põhjal on viiruse võimalik seos laboriga märksa tõenäolisem kui looduslik päritolu. Siiski rõhutati, et agentuur jätkab mõlema stsenaariumi – nii laborilekke kui ka loodusliku leviku – analüüsimist, kuna mõlemad versioonid jäävad praegu usutavateks.
USA ametnik, kes rääkis AFP-le anonüümselt, selgitas, et CIA seisukoha muutus põhineb varasema teabe uuel analüüsil, mille tellis eelmine CIA direktor William Burns. Uuring viidi lõpule enne Ratcliffe’i ametiaja algust, andes põhja hilisematele avaldustele.
Mõned USA agentuurid, sealhulgas Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) ja energiaministeerium, toetavad laborilekke teooriat, kuigi erineva veendumusastmega. Samal ajal toetab suurem osa USA luurekogukonnast viiruse loomulikku päritolu, viidates loomade ja inimeste vahelistele ülekannetele.
CIA sõnul jätkatakse uurimistööd, et anda lõplik hinnang pandeemia algpõhjustele, kuid selgeks on saanud, et mõlema stsenaariumi kohta on olemas usutavaid tõendeid. Teema jääb endiselt rahvusvahelise tähelepanu keskmesse.