Wednesday , 5 February 2025
Elisabet Visnapuu SEB

Tulude deklareerimine: mida peaks teadma investor? 

Veebruari keskel saab alguse tulude deklareerimise periood. Lisaks töötasu saanutele peavad deklaratsiooni esitama ka investorid, kes on saanud tulu finantsvaralt, kasutanud investeerimiskontot, paigutanud raha kolmandasse pensionisambasse või saanud dividende välisriigist. 
 
Kui on tehtud väärtpaberitehinguid, saadud tulu finantsvaralt, kasutatud investeerimiskontot või saadud välisriigist intresse või dividende, siis peab need tuluallikad deklareerima. Tuludeklaratsiooni peavad esitama ka need, kes on teinud sissemakseid kolmandasse sambasse või saanud tulu krüptovarast. Tulu võib tekkida nii krüptovara võõrandamisest, kui ka eurodeks ümber konverteerimisel.  
 
“Kohaliku finantsasutuse hoiusesse raha paigutades ei pea Eesti maksuresidendid hoiuseintresse ise deklareerima ja tulumaksu tasuma, sest pank on intresside väljamaksmisel tulumaksu juba kinni pidanud ja tasub selle kliendi eest ise. Kasutades hoiuse sõlmimisel investeerimiskontot, on tulumaksu tasumist võimalik ka edasi lükata. Kui investeerimiskontol olnud raha eest ostetakse krüptovara, kajastatakse ostusumma ja tehinguga seotud kulud deklaratsioonis väljamaksena. Kui krüptovara müügist saadud tulu kantakse investeerimiskontole, märgitakse see sissemaksena,” avas rääkis SEB kogumise, investeerimise ja pensionivaldkonna juht Elisabet Visnapuu

Tuludeklaratsiooni saab kolme aasta vältel tagasiulatuvalt parandada 

Investeerimistulu saab deklareerida kasutades nii tavasüsteemi kui ka investeerimiskonto süsteemi. Tavasüsteemi puhul tuleb deklaratsioonil näidata kõik aasta jooksul tehtud väärtpaberite müügitehinguid, kusjuures tulumaksukohustus tekib siis, kui kõigi müügitehingute lõpptulemusena on saadud kasumit. Investeerimiskonto süsteemi kasutades tuleb deklareerida aga vaid investeerimiskontole tehtud sisse- ja väljamaksed ning maksukohustus tekib juhul, kui kõikidelt investeerimiskontodelt tehtud väljamaksed ületavad mistahes ajahetkel kõikidele investeerimiskontodele tehtud sissemaksete jääki. 
 
“Mida tihti investorid ei tea, on see, et investoril on võimalus deklaratsiooni tagasiulatuvalt ka parandada. Parandusi saab teha kuni kolme aasta vanustele deklaratsioonidele ning selleks peab pöörduma Maksu- ja Tolliameti poole, kes varasemalt edastatud deklaratsiooni uuesti avab. Lisaks tasub arvestada, et deklareerima peab ka lapse investeeringud. Investeerimiskontot kasutades tuleb lapse konto deklareerida iga-aastaselt. Tavasüsteemi kasutades ei ole vaja deklareerida oma lapse tehinguid juhul, kui aasta jooksul müügitehinguid ei tehta, välismaalt laekumisi ei ole ja maksuvaba tulu on alla 6000 euro,” tõi Visnapuu välja. 

Maksutagastust tuleks kasutada targalt 

Kuigi paratamatult võib jääda mulje, et tulumaksutagastus on justkui preemia või lisasissetulek, tasub varakult mõelda, kuidas oleks tagastatavat raha kõige mõistlikum edasi kasutada.  
 
“Ootamatute väljaminekute puhul on rahatagavara olemasolu kriitilise tähtsusega, kusjuures on maksutagastusena saadav raha hea võimalus alustada rahalise puhvri tekitamist. Investeerimise ja hoiustamise kõrval on lihtsaim viis deklaratsioonist tagasi saadud rahale lisandväärtuse andmiseks III sammas, millelt saab järgmisel aastal taas tulumaksutagastuse. Samuti on “preemiaks” saadud raha võimalus teha head ja suunata see annetamiseks,” arutles Visnapuu. 

 

Finantsteenust pakub AS SEB Pank. Käesolev info ei ole mõeldud maksualase nõustamise, investeerimissoovituse andmise ega toote või teenuse pakkumisena. Maksustamine võib sõltuda iga kliendiga seonduvatest individuaalsetest asjaoludest ning täpse maksualase teabe saamiseks palume konsulteerida oma maksunõustajaga või tutvuda tulumaksuseadusega. SEB pensionifonde valitseb AS SEB Varahaldus. Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda pensionifondi prospekti, põhiteabe ja tingimustega, SEB pensionifondide teave on SEB kodulehel www.seb.ee. Investeerimisega kaasnevad riskid. Vajadusel pidage nõu asjatundjaga ja registreerige nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.   

Vaata ka:

Miks on vaja esitada elusolekutõend?

Kui elad väljaspool Eestit ja saad siit pensioni (vanadus-, toitjakaotus- või töövõimetuspensioni), pead kord aastas

perehindajad 0

Sotsiaalkindlustusamet otsib hooldusperesid, andes sõna perede hindajatele

2024. aasta lõpus toimunud kriisi- ja hoolduspereks kutsuv meediakampaania „Kui sinu südames on ruumi“ jätkub