Viimasest kevadballist on möödunud juba üsna mitu aastat. Inimene teeb plaane – elu teeb korrektiive. Või täpsemalt – Covid tegi korrektiive nii meil kui kogu maailmas ja ilmselt tunneme neid mõjusid veel aastaid, kuigi pandeemiline tervisekriis on tänaseks ilmselt möödas ja loodame, et nii ka jääb. Ettevõtjaile on viimased aastad olnud tormilised. Erinevaid väljakutseid on jagunud küllaga. Rohkemgi, kui keegi oleks ette kujutanud. Ja ei maksa ilmselt arvata, et lähemad aastad palju rahulikumad tulevad. Väljakutsetest ei tule puudu sõltumata sellest, kas vaadata suuremat ja globaalsemat pilti või seda, mis toimub meile lähemal.
Kevadballi avakõne ei ole muidugi päris õige koht, kus hakata kõikide nende väljakutsete üle arutlema, kuid mõned mured ja rõõmud Kaubanduskoja vaates ma siiski välja tooksin.
Mind paneb sügavalt imestama meie poliitikute järjekindel soovimatus lähtuda õigusloome protsessis kokkulepitud reeglitest ja dialoogist. Kuigi sõnades saame igal hetkel lugeda ja kuulda, kuidas nad soovivad arendada demokraatlikku õigusriiki ja parandada poliitilist kultuuri. Nähtavate tegudeni millegi pärast seni ei ole jõutud. Selgeks näiteks sellest on alles eelmise nädala keskel avaldatud ja arvamuse avaldamiseks avalikustatud maksuseaduste mahukad ja suure mõjuga muudatused, milledega tutvumiseks, analüüsimiseks ja oma liikmetelt arvamuste kogumiseks anti aega pisut üle kahe tööpäeva. Ja fakt, et koda selle ajaga omapoolse esmase juriidilise analüüsi suutis teha ning arvamuse saata, ei tähenda, et see oleks normaalne. Kaugel sellest.
Me ei ole kunagi vastu sellele, kui kriisisituatsioonides on vaja langetada kiiresti otsuseid. Nagu näitas Covidi algus, siis neid ka tehti ning kuigi hiljem esines seal küsitavusi, päästis kiire otsustamine meid ilmselt halvematest stsenaariumitest, mida ka naaberriikides nägime. Täna ei näe ma kuskil sellist kriisi, mis sunniks muudatusi, mis puudutavad eranditult kõiki elanikke ja ettevõtteid ja mida planeeritakse rakendada alles aasta või pooleteise pärast, otsustama loetud päevade jooksul ja ilma sisulise kaasamiseta. Mis on sellise tegevuse eesmärk? Kas kardetakse avalikku debatti, nagu enne valimisi võimalikest maksutõusudest rääkimist? Rahvalt saadud mandaat ei peaks andma siiski õigust teha asju ebakorrektselt ja kokkulepitud õigusnorme eirates. Ka ebapopulaarseid otsuseid tehes peab julgema nendest rääkida ausalt ja avatult. Ma ei ole näinud Koja liikmete hulgas ettevõtjaid, kes ei sooviks panustada lahenduste otsimisse, kuid seda on keeruline teha, kui valitsejatel paistab olema vaid üks tõde.
Ma väga loodan, et samavõrd ühekülgseks ei kujune tervikuna kogu koalitsioonileppe elluviimine või nn valitsuse tegevuskava realiseerimine. Ettevõtjad on alati soovinud olla kaasatud probleemide lahendamisse ning valmis panustama parimate lahenduste leidmisel.
Head külalised! Mul on rõõm, et kaubanduskoja liikmed on jätkuvalt ärksad ja aktiivsed. Aktiivsed nii maailma vallutades, kui poliitikakujundamises kaasa rääkides. Meie teenuste kaasabil otsitakse uusi ekspordivõimalusi, arendatakse oma ettevõtteid ning osaletakse erinevates töögruppides ja aruteludel. Kõik see annab tunnistust, et organisatsiooni liikmed peavad selle tegevust oluliseks ja usaldavad selle tegevust. Jätkuvalt kutsun kõiki koja liikmeid ka tagasisidet andma nii meie tänaste teenuste või tegevuste osas laiemalt, kuid veelgi olulisem – väljendama ka oma ootuseid tuleviku teenuste või tegevussuundade osas. Me saame oma liikmete huve kaitsta ikka vaid siis, kui nendest meile teada annate.
Ja veel enne kui lõpetan, sooviksin omalt poolt tänada kõiki ettevõtjaid, kes on viimase 14 kuu jooksul panustanud Ukraina inimeste ja võitlejate abistamisse. Koos Riigikaitse Edendamise sihtasutusega oleme tänaseks kogunud üle kolme koma kolme miljoni euro ning selle eest ostetud ja reaalselt Ukrainasse viidud ja laiali jagatud kümned tuhanded esmaabikomplektid, meditsiinivarustus ja muu reaalne abi on panus, mis kindlustab ka meie tulevikku kõige otsesemalt. Kui võidab Ukraina, võidame ka meie! Kahjuks ei ole sõda aga kaugeltki veel läbi ja kuigi ootame meiegi, millal humanitaarsest abistamisest saaks edasi liikuda Ukraina taastamisse, kus Eesti ettevõtjad samuti oma kogemusi on oodatud rakendama, on hetkel siiski parim, mida meist igaüks saab teha, Ukrainat võimaluste piires toetada. Nii suur või väike kui see ka ei oleks, on tegemist üliolulise sõnumiga nii võitlevatele ukrainlastele kui ka kogu Euroopale. Meie siin Eestis mäletame, mida tähendab ükskõiksus ja ülekohtuga leppimine ning seetõttu ei tohi lubada, et ajalugu korduks.
Pildi autor: Erlend Staub
Allikas: kaubandus-tööstuskoda