Mürgistusteabekeskuse infoliinile jõuab üha rohkem kõnesid vanematelt, kelle väikelapsed on saanud nikotiinimürgistuse ohutuks peetavast huuletubakast.
Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oderi sõnul on suvel Eestis müüki tulnud huuletubakat ehk snusi reklaamitud kui traditsioonilisest snusist ohutumat varianti, sest sisaldab tubaka asemel nikotiiniga immutatud tselluloosi. „See tubakavaba toode sisaldab siiski toimeainena närvimürki nikotiin, mis põhjustab üledoosina mürgistust nii lastel kui täiskasvanutel ja mille sõltuvust tekitav potentsiaal on pea sama kõrge kui opioididel.“ ütles Oder. „Paljud inimesed ongi reklaami õnge läinud ning meile helistades olnud siiralt veendunud, et snus, mida laps imes, on ohutu, sest see on tubakavaba,“ ütles Oder. Viimase poole aasta jooksul on sarnaste kõnede hulk kasvanud ligi 2 korda. Tavapäraselt on tulnud mürgistusteabe infoliinil snusi tarvitamisest tekkinud mürgistuste nõustamisi keskmiselt 6 kõnet aastas, sel aastal on neid tänaseks juba 8. Lisanduvad veel nikotiini närimiskummist, -plaastritest, e-sigareti vedelikest, sigarettide närimisest põhjustatud nõustamised.
Lisaks juhime tähelepanu asjaolule, et võrreldes tubakat sisaldava huuletubakaga on tubakavabas huuletubakas nikotiini kogused märkimisväärselt suuremad. Kui tubakat sisaldavas huuletubakas jääb maksimaalne nikotiini kogus umbes 1 mg kanti, siis tubakavaba huuletubaka puhul on keskmised nikotiini kogused 10 mg ja 20 mg vahel, kuid turul on nähtud ka üksikuid padjakesi, kus nikotiini sisaldus küünib 50 mg-ni. See on aga juba väga suur annus. Siinkohal tuletame meelde, et nikotiini puhul 0,5–1,0 mg kehakaalu kg kohta võib olla tõsiseid tervisekahjustusi põhjustav annus täiskasvanule ja 0,1 mg kehakaalu kg kohta lastele.
Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on avatud ööpäevaringsel kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele.