Telia loobub koduinterneti kiiruste automaatsest tõstmisest, mis on tekitanud laialdast vastukaja. Selle asemel saavad kampaanias osalevad kliendid ise otsustada, kas soovivad poole aasta jooksul kasutada kaks korda kiiremat internetiühendust senise kuutasu eest.
“Tunnistame, et meie esialgne lähenemine polnud kõige õigem ning palume vabandust tekkinud segaduse pärast. Oleme klientide tagasisidet hoolikalt kuulanud ja otsustanud algse plaani tühistada, kiiruseid automaatselt mitte aktiveerida ning jätta valiku täielikult klientide endi teha. Kõik senised tingimused jäävad kehtima,” ütles Telia Eesti tegevjuhi kohusetäitja Andre Visse.
Tema sõnul oli Telia kampaania osas tihedas suhtluses Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametiga (TTJA). “Oleme veendunud, et uus pakkumine on selge ja üheselt mõistetav ning samal ajal tagab tarbijate õiguste kaitse,” lisas Visse.
“Meie eesmärk on pakkuda klientidele mugavat ja kiiret internetti, mis võimaldab kvaliteetset juurdepääsu tänapäevastele digitaalsetele teenustele. Kiiremad ühendused on olulised nii digiühiskonna arengu toetamiseks kui ka uute tehnoloogiate, nagu tehisintellekt ja voogedastusteenused, kasutuselevõtuks. Investeerime Eestis võrgu- ja teenuste arendusse sel aastal 50 miljonit eurot, et hoida riiki digitaalse innovatsiooni esirinnas. Jätkame teenuste arendamist edaspidi läbipaistvalt ja klientidega dialoogis,” rõhutas Visse.
TTJA: Telia esialgne muudatus riivas tarbijate huve
TTJA hinnangul oleks Telia Eesti AS-i jaanuarikuine kampaania “Proovi sama kuutasu eest 2x kiiremat koduinterneti ühendust”, kus tarbijate internetipakette plaaniti ühepoolselt muuta, võinud riivata tarbijate õigusi. Telia teatas ametile, et muudab kampaaniat.
Vahemikus 15.–21. jaanuar 2025 saatis Telia klientidele teavitused lepingu muutmise kohta, mille kohaselt oleks ajavahemikus 29. jaanuar – 14. veebruar 2025 aktiveeritud automaatselt vähemalt kaks korda kiirem internetikiirus, mida saanuks 30 päeva kasutada senise kuutasu eest, pärast mida oleks rakendunud uus hind. Peale teavitust pöördus TTJA poole üle 40 tarbija.
TTJA tuvastas, et sideettevõtjal on kohustus teavitada muudatustest vähemalt kuu aega ette, kuid Telia plaanis aktiveerida kiiremad ühendused enne seda tähtaega. Lisaks hinnati, kas lepingutingimuste ühepoolne muutmine oli õigustatud ning kui selgelt ja arusaadavalt see tarbijatele kommunikeeriti.
TTJA edastas Teliale oma tähelepanekud ning palus selgitusi ja ettepanekuid olukorra lahendamiseks. Pärast Telia vastuste analüüsi jõudis amet seisukohale, et kavandatud lepingumuudatused olid tarbijate jaoks ebasoodsad ja seetõttu tühised.
TTJA leidis, et Telia tõlgendas üldtingimusi liiga laialt. Kuna antud juhul puudus lepingu ühepoolseks muutmiseks õiguslik alus, olid ka tarbijatele saadetud teavitused tühised.
Telia otsustas loobuda nii automaatsest koduinterneti pakettide muudatusest kui ka esialgsest prooviperioodi rakendamisest. Muudetud kampaania raames saavad optikavõrgu kliendid, kes soovivad kiiremat ühendust, anda selleks ise nõusoleku. Ühtegi kliendi internetiteenust ei muudeta ilma tema teadliku nõusolekuta. Lisaks saavad need kliendid, kes liituvad soodusperioodiga, soovi korral kuue kuu jooksul naasta endise kiiruse ja hinnaga paketi juurde.
Mõni nädal tagasi põhjustas Telia kampaania ühiskonnas pahameelt, kuna kliendid oleksid vaikimisi liidetud kallima ja kiirema paketiga ning teenusest loobumiseks pidanuks ise ühendust võtma. Lisaks teatas Telia mobiilipakettide hindade tõusust.
TTJA hinnangul riivas selline kampaania tarbijate õigusi.
Samuti kehtestas amet Telia Eesti AS-ile kui märkimisväärse turujõuga ettevõttele uued kohustused, et parandada konkurentsiolukorda sidekaablitaristu ja sidevõrgule juurdepääsu hulgiturgudel.