Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
download

Täna on 13 ja reede, kas on põhjust ebausuks?

Täna on reede ja 13. kuupäev – paljude inimeste jaoks tähendab see kombinatsioon ebaõnne ja põhjustab hirmu. Teiste jaoks on see aga hoopiski õnnepäev, mil juhus jookseb hästi. Loe lähemalt, kust on pärit see hirm 13. reede ees ja millised on levinuimad ebauskumused.

Kust on pärit hirm 13 kuupäevaga reede ees?

Kui otsida selle päeva kartmise põhjuseid ajaloost, siis peame pöörduma päris kauge aja taha. Kõige levinuma arvamuse kohaselt oli reede just see pattu täis päev, mil Eeva Aadamile keelatud vilja andis. Vanadel hiinlastel ja egiptlastel oli 13 algselt õnnenumber ning sümboliseeris elu üleminekut ja jätkumist teises ilmas, peale maapealse eksistentsi lõppu. Seoses Egiptuse tsivilisatsiooni allakäiguga hakati aga seda numbrit seostama lihtsalt surmaga ning see tekitas inimestes hirmu. Samuti leiab kristlikust traditsioonist viiteid, mis näitavad seda kombinatsiooni õnnetuna. Kristus löödi risti reedel ning tema viimasel õhtusöömaajal istus lauas 13 inimest, kellest viimasena saabus Juudas, keda teatakse äraandjana.

Ka viikingite traditsioonis oli number 13 ebaõnne number. Legend räägib, et 12 viikingite jumalat olid kokku kogunenud pidusöögiks Valhallasse, kui ilma kutsumata ilmus kohale Loki, kellega käisid alati kaasas pahandused. Nii ka seekord. Loki salasepitsused tekitasid tüli ja õhtu lõpes mõrvaga. See tõestas veelkord, et kui kokku satub 13 inimest, ei maksa head oodata.




Kas sellel päeval juhtub tavapärasest rohkem õnnetusi?

Uuringud näitavad, et selle kuu- ja nädalapäeva kombinatsiooni üle tunneb hirmu (triskaidekafoobiat) miljoneid inimesi maailmas, osad lausa niipalju, et ei julge kodust väljuda. Mis aga parandab statistikat õnnetusjuhtumite seisukohalt. Kuna inimesed püsivad rahulikult kodus, juhtub ka vähem kiirustamisest ja tähelepanematusest tekkivaid õnnetusi.

Kindlasti olete üllatunult märganud, et paljudes hoonetes puudub 13. korrus ning ka mõnes lennukis pole 13. rida ja mõnes hotellis puudub ka 13. tuba. Seda kõike jällegi ebaõnne vältimiseks.Kui otsida ajaloost hirmsaid katastroofe, siis 13. ja reede ei paista selles osas kuidagi eriliselt silma. Läbi aegade on küll mõned õnnetused ka sellele päevale langenud, nagu näiteks Austraalia suurim metsatulekahju, Floridat laastanud orkaan Charley ja Kansases toimunud 1951. aasta suur üleujutus.Kui muretsete, et tänasel päeval võib midagi halba juhtuda, siis teadke, et paanikaks pole põhjust. Tänane päev on niisama hea kui iga teine. Ei tasu ka karta, kui sel päeval tuleb ilmale laps või peate mõne olulise tehingu sõlmima, mingit külge naelutatud ebaõnne teile osaks ei lange.

Millised on aga 13 kõige levinumat ebausku?

Kindlasti tuleb sullegi midagi nende kuraditosina ebausu seast tuttavat ette. Soovitame allolevat võtta pigem huumoriga. Ja kuna väidetavalt on teadvusel võime muuta füüsilist mateeriat ja teame, et inimese elu kujundavad tema uskumused, siis võid ju alati oma ebausud uuteks ja õnnetoovateks uskumusteks ümber kujundada.

Algaja õnn – kui mõni kogenum mängija esmakordsele proovijale mängu kaotab, siis peab kindlasti tegemist olema algaja õnnega, kas pole?

Must kass jookseb üle tee – ebaõnn on sinu poole teel!

Jänesekäpp toob õnne – talisman hoiab halvad vaimud eemal (kõikide loomasõprade ja -kaitsjate õudusunenägu).

Sülita kolm korda üle õla! – nii väldid halba, mida endale jutuga kaela tõmmata võid.

Kolm on kohtuseadus – kui midagi on juhtunud kaks korda, siis ei jää tulemata ka kolmas. Olgu see siis halb või hea.

Killud toovad õnne – et klaasi purunemisest liialt kahju ei oleks, siis tuleb endale meelde tuletada – mida rohkem kilde, seda rohkem õnne!

Koputa kolm korda vastu lauda – nii tulevad head vaimud, kes halva ära viivad ja head õnne toovad!

Siseruumides ei vilistata! – nii võib maja põlema minna!

Redeli ja maja vahelt läbi ei jalutata, sest nii saab endale ainult häda kaela tõmmata.

Kes klaase kokku lüües silma ei vaata, sellel seisab ees seitse aastat halba seksi!

Peegel läks katki? Ettevaatust, ka sinul seisab ees seitse aastat halba õnne!

Maast leitud münt toob õnne! Kui näed maas münti, siis ei tohi seda kindlasti sinna vedelema jätta. Nii jalutad lihtsalt heast õnnest ja rikkusest üle.




Numbriloogika

Mõned näevad numbrit 13 kui õnnetute olukordade ennet. Näiteks oli vanadel kreeklastel ja roomlastel kaksteist peajumalat, kristlastel kaksteist apostlit. Kalendris on kaksteist kuud.

Loe ka: Numeroloogiline horoskoop: mida toob 2021 aasta?

Piiblilood

Ka piiblis on arv 13 halvaks oomeniks. Nii sõi Jeesus viimast õhtusööki koos kaheteistkümne jüngriga — kokku oli neid kolmteist. Juudas, kes reetis Jeesuse roomlastele, on sealjuures kolmeteistkümnenda külalise rollis. Ja et õnnetust toovale arvule kaalu lisada, siis sureb Jeesus ristil just reedel.

Selle päeva liiklusõnnetused

Paljud ebausule kalduvad inimesed kardavad seda päeva juba ainult autosse istudes. Kuid liiklusstatistika seda hirmu ei kinnita. Iseenesest on reede statistika järgi siiski kõige ohtlikum päev, sest siis istuvad rooli ka need, kes igapäevaselt autoga muidu ei sõida.

Sinine leht

Õnnetuste vältimiseks hoiab nii mõnigi end sel päeval niivõrd vaos, et otsustab parem mitte tööle minna ja koju jääda. Ühe Saksa haigekassa statistika kohaselt olid eelmistel aastatel töövõtjad reedel, 13. viis korda haigemad kui muudel päevadel.

Reede ja 13. teistes maades
Kui kristlastel on raskusi 13 positiivse arvuna nägemisega, siis juutide jaoks on see just õnnelik arv. See sümboliseerib usklikele jumala nime: tal olevat 13 omadust. Õpetlane Maimonides koostas 13 usuprintsiipi. Selles vanuses võetakse poisid bar-mitzwa käigus kogukonna liikmeks.

Uuemal ajal on kujunenud see päev ka läänešveitslastel õnnepäevaks ja nad ostavad kuulu järgi rohkem lotopileteid.

Ka Hiinas tähendab 13 õnne ja muslimitele on reede püha.

Teistes maades on ebaõnn pigem teisipäevaga seotud, näiteks hispaanlased ütlevad, et ära abiellu teisipäeval, 13. ega alusta midagi uut. Sama lugu on ka Kreekas ja Ladina-Ameerikas, kus 13. teisipäev võib endaga õnnetusi tuua.

Hirm reede, 13. ees
Kes koledal kombel põeb hirmu reede, 13. ees, see võib kannatada paraskavedekatriafoobia all. See on midagi inimestele, kes kannatavad ka võõrsõnadehirmu all. Tuletatakse see kreeka keelest: «paraskeue» (reede), «dekatria» (kolmteist) ja «phobos» (hirm).

Õnnetusepäeva sagedus
Ühe kuu 13. kuupäev langeb kõige sagedamini reedele. See on seotud Gregoriuse kalendri kasutuselevõtuga. Tookord otsustas paavst. et neljapäevale, 4. oktoobrile 1582 järgneb otsekohe reede, 15. oktoober.

Sport ja reede, 13.
Ka sportlased on ebausklikud: juba aastaid pole ühelgi vormel-1 sõitjal stardinumbrit 13. 2014. aastal mängis Pastor Maldonado siiski oma õnnega ja tulemus: null võitu, kaks punkti. Ka ametlikus triatlonis ei jagata stardinumbrit 13.

Hooned ja lennukid
Kõrghoonetes muundub 13. korrus tavaliselt 14-ndaks. Hotellid on loobunud koguni toanumbrist 13 — ikka selleks, et ebausklikke kliente mitte eemale peletada.

Mõnedes lennukites, näiteks Lufthansal, tuleb pärast 12. rida kohe 14. Õigupoolest on nad loobunud ka 17. reast, kuna see olevat itaallaste jaoks ebaõnne number. Õnnelikud lennureisijad aga, kes selleks päevaks pileti ostavad, säästavad eriti palju, kirjutab dpa.

Vaata ka:

sadness opportunity

Miks ma jäin…

Kui küsid, “Miks ma jäin?”, siis tundub, et see küsimus on sügavam ja emotsionaalselt laetud.

angry woman 1

15 veidrat märki, et inimene on emotsionaalselt ebastabiilne

Siin on 15 märki, mis võivad viidata emotsionaalsele ebastabiilsusele. Need pole alati lõplikud tõendid, vaid