“Tallinna valimisaktiivsus on 11,7 protsenti, mis on kõige kõrgem kogu riigis. Positiivselt on vastu võetud need valimisjaoskonnad, mis asuvad välialal telgis. Meil on hea meel, et saame pakkuda võimalust valimiste turvaliseks läbiviimiseks, kasutage võimalust!” ütles Tallinna valimiskomisjoni esimees, linnasekretär Priit Lello.
Lello andis ülevaate, kuidas on möödunud valimised ning osutas, et e-hääletajate osakaal on suur. Tallinnas on pabersedeliga hääletanud 16 000 inimest, mis moodustab kogu Eestist 58 protsenti. Tallinna valimisaktiivsus on 11,7 protsenti, mis on kõige kõrgem kogu riigis.
Üks põhjus on Lello sõnul ka selles, et Tallinnast saavad hääletada ka need, kelle elukoht pole Tallinnas. Nagu teada, siis täna ja homme saab eelhääletada suuremates jaoskondades, reedest pühapäevani saab hääletada 64 jaoskonnas oma linnaosa piires.
Põhivalimispäev on 17. oktoober. Tähtis on, et elukoht oleks registreeritud. “Oleme väga positiivselt meelestatud, et inimesed on huvi tundnud maskide vastu, mida jaoskondades jagame. Valima tulles vaktsineeritust ei kontrollita. Valimised on turvalised, kuna jälgime hajutatust ning kasutame isikukaitsevahendeid. Esimesed kaks päeva on kulgenud sujuvalt,” ütles Lello.
Lello meenutas ka, et inimesed, kes ei saa jaoskonda minna, saavad reedest pühapäevani kodus hääletada, milleks tuleb pöörduda linnaosavalitsuse poole – tuleb vaid teatada endast enne pühapäeva kella 14.00. Täna ja homme saab valida 31 suuremas keskuses, eriti aktiivne on Lasnamäe Tsentrum, ent ka Mustamäe Magistrali keskus.
Lello märkis, et 17. oktoobri õhtul tehakse kokkuvõtte, kuidas valimised on läinud, peale 20.00 toimub Kalevi Spordihallis pressibriifing.
Ajakirjandus on valimisi aktiivselt kajastanud
“Teeme kõik, et valimistulemused tuua võimalikult kiiresti, anname endast maksimumi,” ütles ta. “Tahaks loota, et Tallinna suurim valimisaktiivsus on seotud sellega, et ajakirjandus on valimisi aktiivselt kajastanud.”
Tallinnas avatud valimisjaoskondades saab ka kolmapäeval ja neljapäeval kell 12–20 anda oma hääle ükskõik millise Eesti valla- või linnavolikogu valimisel sõltumata valija elukohast. Neil päevadel on Tallinnas avatud kokku 31 valimisjaoskonda kaubanduskeskustes ja muudes kergesti ligipääsetavates paikades. Valimisjaoskonda hääletama minnes tuleks kaasa võtta kehtiv isikut tõendav dokument, näiteks ID-kaart, pass, elamisloakaart või juhiluba.
Viirusepuhangu ajal aitab valimiste ohutust tagada varasemast suurem valimisjaoskondade arv, et valijaid oleks võimalik paremini hajutada. Üle linna kuues kesksemas kohas saab hääletada välitingimustes telkidesse rajatud valimisjaoskondades, sealhulgas mitme kaubanduskeskuse ja Keskturu parklas, mis samuti vähendab riske.
Reedest pühapäevani on linnas avatud 95 valimisjaoskonda, kus Tallinna elanikust valija saab valida Tallinna linnavolikogu, kuid nendel päevadel saab häält anda ainult oma linnaosas. Valija ei ole enam seotud ühe kindla jaoskonnaga, vaid võib hääletada ükskõik millises oma valimisringkonna ehk linnaosa jaoskonnas. Reedel ja laupäeval, 15.–16. oktoobril kell 12–20 ja pühapäeval, 17. oktoobril kell 9–20 avatud jaoskondadest asub enamik kohtades, kus on valimisjaoskonnad olnud ka varasematel valimistel.
Oma elektrooniliselt antud häält saab muuta
Kontaktivaba on elektrooniline hääletamine, mida saab teha veebilehel valimised.ee kuni laupäeva, 16. oktoobri õhtu kella 20.00-ni. Hääletamiseks on vaja internetiühenduse ja ID-kaardi lugejaga arvutit ning kehtivate sertifikaatidega ID-kaarti või mobiil-ID-d. Hääle andmiseks tuleb teada enda PIN1- ja PIN2-koodi. Oma elektrooniliselt antud häält saab muuta, hääletades valimisjaoskonnas pühapäeval, 17. oktoobril.
Valimisõigus kohaliku volikogu valimisel on lisaks Eesti kodanikele ka teiste Euroopa Liidu riikide kodanikel ja välismaalastel, kellel on pikaajalise elaniku elamisluba või alaline elamisõigus. Kohalikku volikogu saavad valida 17. oktoobriks vähemalt 16-aastaseks saanud Tallinna elanikud. Esimest korda said 16-aastased ja vanemad osaleda 2017. aasta kohalikel valimistel. Kuna Suurbritannia on Euroopa Liidust lahkunud, siis ka Suurbritannia kodanikud saavad 2021. aastal hääletada ainult siis, kui neil on pikaajalise elaniku elamisluba või alaline elamisõigus.
Tallinna linnavolikogu valimiseks peab valija ametlik elukoht olema rahvastikuregistri järgi Tallinnas. Oma elukohaandmeid saab kontrollida, sisenedes ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-IDga veebilehele https://www.rahvastikuregister.ee/