Seller ehk aedseller on köögiviljade seas eriline oma mitmekülgsuse ja tervislike omaduste poolest. Tegemist on Apiaceae perekonna liikmega, mida tuntakse nii juur-, varre- kui ka lehtselleri vormis, ning mida hinnatakse maailmas laialdaselt nii selle maitseomaduste kui ka tervisele kasulike omaduste poolest.
Selleri Toitained ja Tervislikud Omadused:
- Madal kalorisisaldus: Seller on väga madala energiasisaldusega, mis teeb sellest suurepärase valiku kaalu langetamise või säilitamise dieetides.
- Rohkelt vitamiine ja mineraalaineid: Selleris leidub vitamiine A, K ja C, samuti folaati, kaaliumi, naatriumi, fosforit ja muid mineraalaineid. Eriti kõrge on kaaliumi sisaldus, mis on oluline südame-veresoonkonna tervisele.
- Antioksüdandid: Seller on rikas antioksüdantide poolest, nagu flavonoidid, fenoolhapped ja vitamiin C, mis aitavad vähendada oksüdatiivset stressi ja võivad vähendada krooniliste haiguste riski.
- Põletikuvastased omadused: Seller sisaldab ühendeid, mis võivad aidata vähendada põletikku. Näiteks on apigeniin antioksüdant, millel on põletikuvastane toime.
- Hüdratsioon: Seller on väga vee-rikas (umbes 95% veesisaldus), mis aitab hoida keha hüdreerituna.
- Seedimise edendamine: Kõrge veesisalduse ja kiudainete hulk aitavad soodustada seedimist ja võivad ära hoida kõhukinnisust.
- Vererõhu alandamine: Seller võib aidata alandada vererõhku, kuna sisaldab fütokemikaale, nagu ftalidiidid, mis lõõgastavad arterite kude ja suurendavad veresoonte mahtuvust.
Selleri Tervisele Kasulikud Aspektid:
Kaalujälgimine
Madala kalorsusega, kuid samas toitainerikas seller aitab kaasa täiskõhutunde saavutamisele, aidates sellega kontrollida ülesöömist ja toetades kehakaalu langetamise eesmärke.
Südame Tervis
Selleri kaaliumisisaldus aitab reguleerida vererõhku, mis on kasulik südame-veresoonkonna tervisele. Lisaks sellele võib selleri söömine aidata alandada LDL ehk “halva” kolesterooli taset.
Põletikuvastased Omadused
Krooniline põletik on seotud paljude haigustega, sealhulgas artriidiga. Selleri põletikuvastased ühendid võivad aidata vähendada põletiku sümptomeid.
Hüdratsioon
Piisav vedeliku tarbimine on elutähtis, ja selleri kõrge veesisaldus võib aidata täita päevast vedelikuvajadust.
Seedimine
Kiudained aitavad soolestikul korrapäraselt toimida, hoides ära kõhukinnisust ja toetades üldist seedetrakti tervist.
Nahk
Vitamiin A ja antioksüdandid selleris aitavad kaitsta nahka oksüdatiivse stressi eest ja võivad parandada naha üldist välimust.
Kokkuvõttes on seller mitmekülgne ja tervislik lisand igapäevasesse toitumisse. Kasutatakse seda toorelt, näiteiteks snäkkidena koos hummuse või muude kastmetega, lisandina salatites või mahlades, või küpsetatuna erinevates roogades. Selleri varred lisavad maitset suppidele, hautistele ja puljongitele ning isegi lehti saab kasutada maitseainena või garneeringuna.
Selleks, et saada sellerist maksimaalselt kasu, on soovitatav süüa seda regulaarselt ja osana tasakaalustatud toitumisest. Siiski tasub märkida, et mõnel inimesel võib olla selleri suhtes allergia või tundlikkus, mis võib põhjustada ülitundlikkusreaktsioone. Nagu iga toiduaine puhul, on ka siin oluline järgida mõõdukust ja arvestada isikliku taluvusega.
Lõpetuseks, selleri kasulik mõju tervisele ulatub kaugemale selle madalast kalorisisaldusest ning see võib olla kasulik mitmete terviseprobleemide ennetamisel ja leevendamisel. Selleri lisamine oma menüüsse on lihtne viis toetada üldist heaolu ja tervist.