2024. aasta kodulaenuturg tõi endaga kaasa nii kodulaenude mahu kasvu kui ka keskmise laenusumma suurenemise. Euribori langeva määra, heal tasemel tööhõive ja mõõduka palgakasvu juures võib ka tuleval aastal oodata aktiivset laenutegevust.
Kui varasemalt on uute kodulaenude- ja kinnisvaraturg käinud sama jalga, siis 2024. aasta esimeses pooles liikusid need erineva sammuga – kodulaenude turg kasvas esimesel poolaastal 18%, kusjuures kinnisvaratehingute arv oli tagasihoidlikum ning langedes võrreldes aasta taguse ajaga 12%.
“Sellise trendi üheks põhjuseks oli pankadevaheliste laenude refinantseerimistehingute arvu kasv, mis kajastusid pankade väljastatud laenude statistikas uute laenudena. SEB uute väljastatud kodulaenude maht kasvas 2024 11 kuu jooksul seejuures 30% protsenti. Uute sõlmitud laenulepingute arv tõusis 19%,” rääkis SEB eraklientide panganduse divisjoni juht Sille Hallang.
Käesoleva aasta augustist sai kinnisvaraturg hoogu juurde ning aasta teine pool on toonud kinnisvara- ja kodulaenuturu taas tagasi ühtsesse trendi. SEB klientidest soetas 53% kinnisvara Tallinnasse ja selle lähiümbrusesse. Laenude osakaal Tartu piirkonnas oli 23% ning Pärnus 7%. Ülejäänud Eesti piirkonnad moodustasid laenu mahtudest kokku 17%.
Noored lükkavad oma kodu ostu edasi
Keskmine kodulaenu võtja on SEB-s 36-aastane. Seejuures suurema osa (40%) laenuvõtjatest moodustavad endiselt kliendid vanusevahemikus 26-35 aastat. Samas on üha enam kodulaenuvõtjate seas näha vanusegrupi 35-45 osakaalu suurenemist, keda on praeguseks 36%.
„Näeme, et noored lükkavad oma kodu ostu edasi, sest kinnisvara hinnad on sellisel tasemel, et omafinantseeringuks kogumine võtab aega ning ka tööalase karjääri alguses ei pruugi laenukohustuse võtmine olla alati kohe võimalik. Kui enamasti sõlmitakse kodulaenu leping 25 aastaks, siis eluase vahetatakse soovide ja vajaduste muutudes uue vastu keskmiselt 10 aasta möödudes. Niisiis soetavad 35-45-aastased inimesed kodulaenu võttes tihti juba oma teist eluaset,“ tõi Hallang välja.
Kui 2023. aastal oli keskmiseks väljastatavaks kodulaenuks 115 000 eurot, siis tänavu on uue kodu keskmine laenusumma suurenenud 126 000 euroni. Seejuures on mõnevõrra tõusnud ka igakuised laenumaksed, jäädes keskmiselt 730 euro piirimaile. Ka laenuvõtjate sissetulek on olnud kasvutrendis ning enim tõusis nende leibkondade osakaal, kelle netosissetulek on üle 3500 euro, moodustades 44% kõigist laenuvõtjatest.
„Kodulaenuturul ootame aktiivset toimetamist ka järgmisel aastal. Positiivset väljavaadet toetavad seejuures nii euribori langev määr kui ka heal tasemel tööhõive ja mõõdukas palgakasvu ootus. Samuti on turul pakkumiste vaates piisavalt head valikut erineva hinnaklassi kinnisvara osas. Omalt poolt soovime soodsate laenutingimustega toetada jätkuvalt enim energiatõhusa kinnisvara soetamist,“ lisas Hallang.
Allikas: SEB