Tuesday , 5 November 2024
Erakorralised uudised
Screenshot 2021 11 01 at 11.06.31

Robotex kutsub tehisinimese huumorit kuulama ja masinate sumot vaatama

Lennuakadeemia juhendamisel saab igaüks ise roboti ehitada ning proovida, kuidas see ette antud ülesandeid lahendab.

Robootikafestival Robotex International toimub sel aastal 5.-7. novembrini Tallinnas Saku suurhallis, kus kolme päeva täidavad kaasahaaravad võistlused ja põnevad robootikatöötoad. Ühtlasi saab näha traditsioonilist tehnoloogianäitust, kus seekord on fookus autonoomsetel masinatel ja elektromobiilsusel. Esindatud on nii Eestis kui ka välismaal arendatud ja toodetud liikurid.

“Autonoomsete masinate areng on viimastel aastatel teinud olulise hüppe, mistõttu otsustasime eri seadmed ja masinad kokku tuua ja neid ka publikule näidata,” ütles Robotexi korraldusjuht Siim Hovintalo. “Mõne seadme puhul paneb ennastki imestama, et seda arendatakse just siinsamas Eestis. Näiteks toob Cleveron Robotexile moodsa isesõitva robotkulleri, mille juhtimiskeskust saab kohapeal proovida, TalTechi noored esitlevad juhita vormelautot, lisaks näeb kõikvõimalikke iseliikuvaid pesureid, imureid ja niidukeid.”



Hovintalo soovitab kindlasti vaatama tulla väga erilist humanoidrobotit Sophiat. “Maailmas mitmetel rahvusvahelistel näitustel esitletud humanoid suhtleb ja liigub nagu inimene ning suudab väljendada tundeid,” kirjeldas Hovintalo. “Sophial on huumorimeel ja tema välimus põhineb näitleja Audrey Hepburnil.”

Roboti looja Machani Group on 90-aastane pereettevõte, mis tegeleb tehisintellekti ja robootikaga. Peagi toob Machani Robotics turule ka täiustatud Sophia 2.0.

Koolid kutsuvad robootikat õppima

Tehnikahuvilistel tasub robootikafestivalile minna juba sellepärast, et tehnoloogianäitusel saab seekord tutvuda Eesti suuremate ülikoolide väljapanekutega kõikvõimalikest uusimatest robootikalahendustest, aga ka eriala õppimisvõimalustega. Ettevõtted tutvustavad oma tegemisi tehnoloogia ja inseneeria valdkonnas, ning nii mõnigi neist pakub külastajaile võimalust kohapeal käed külge panna, et selle kogemuse pealt juba hõlpsamini tuleviku karjäärivalikuid teha.

Robotexi keskmeks on ikka olnud võistlused. “Seekord on rohkem mõeldud ka pealtvaatajaile ning muudetud robotite jõukatsumisi publikule vaatemängulisemaks, et kõik saaksid finaalidele kaasa elada ja oma lemmikutele pöialt hoida,” lausus Hovintalo. “Kavas on näiteks robotite sumovõistlused ja lennuakadeemia droonide takistussõit, jätkub ka tüdrukutele mõeldud tuletõrjumise võistlus.”

Ka töötoad on alati olnud Robotexi lahutamatuks osaks. “Nii väikseid kui suuri robootikahuvilisi ootavad kolme päeva jooksul lahedad tehnoloogia- ning robootikatöötoad, mille on kokku pannud head koostööpartnerid,” märkis töötubade koordinaator Maire Iro. Näiteks lennuakadeemia juhendamisel saab ehitada roboti ning proovida, kuidas äsja ellu ärganud robot ette antud ülesandeid lahendab.

Selgeks saab jootmine

Mõõtu võetakse paberlennukite disainimisel. “Paberist lennukeid meisterdati juba 1930ndatel, et testida ideid päris lennukite disainimiseks,” rääkis lennuakadeemia turundusjuht Silver Bohl. “Meie töötoas õpid valmistama paberlennukit, mis teistele tuule alla teeb.”



Õhulendude teemal võib jätkata avastamist TalTechi droonide lennutamise töötubades. “Lisaks saab mängida liitreaalsuses toimetavate robotitega ning arendada oma äriideid,” tutvustas Tallinna tehnikaülikooli üritusturunduse valdkonnajuht Sten Kalder TalTechi mitmekesist töötubade programmi. “Meie tudengid õpetavad festivalil veel Folkrace roboti ehitamist, millega saab Robotexil ka võistlustulle astuda.”

Kohal on haridus- ja noorteameti ProgeTiigrid, kellega koos saavad huvilised katsetada põrandaroboteid, periskoobi tegemist ning avastada ka virtuaalreaalsuse maailma. Põnevat tegutsemist pakub töötubade alal Digipurk, kes keskendub selle aasta Robotexil asjade ehitamisele. Töötubades saab selgeks, mis asi on trükkplaat, komponendid ning jootmine – tegevus, mida tõeline robootikahuviline ohtralt praktiseerib. Digipurgi juhendamisel valmivad ka joont järgivad autod ning jõulumeeleolu loomiseks väike vilkuvate tuledega kuusepuu.

Robotexi töötubade programmist leiab vahvat tegutsemist ka Tallinna Ülikooli ja Venemaalt kohale tulnud First Tech Challenge meeskonna juhendamisel.
Köitvate töötubadega on kohal veel Edukoht, kes jagab praktilisi teadmisi programmeerimisest ning pakub noortele osalejatele rohkelt katsetamisrõõmu.

ROBOTEXI kava:

  1. november
    • Lennuakadeemia droonide takistussõit
    • TalTech Folkrace
    • Lego sumo
    • Comodule Lego joonejärgimine
    • Labürint
  2. november
    • Mega sumo
    • Mini sumo
    • Comodule Lego joonejärgimine 14+
    • Taltech Folkrace 16+
    • Joonejärgimine
  3. november
    • 3 kg Lego sumo
    • Lego sumo 13+
    • Tuuletakistustega joonejärgimine
    • Lennuakadeemia droonide takistussõit -16
    • Tüdrukute tuletõrjumine

Robotexi programmi, võistluste ning ajakavaga saab tutvuda kodulehel robotex.international

Üritusele pääseb see, kes täidab koroonatingimusi:

• Noortel vanuses 12-18 peab olema sissepääsemiseks ette näidata negatiivne koroonatest või vaktsineerimiskuuri läbimise tõend ehk Covid pass.
• Alla 12-aastased saavad sisse ilma tõendita ja passita.
• Saku suurhalli ees on korraldaja taganud lisatasu eest testi tegemise võimaluse. Testimist viib läbi Businext Eesti OÜ. Kiirtest maksab külastajale 5/15 eurot ja vastused saab teada kohapeal 10-15 minutiga. 5-eurone test tagab üritusele pääsu kaheks päevaks, väljastatakse käepael.
• Enda tehtud kiirtestiga palutakse mitte tulla. Ainus aktsepteeritav test on meditsiinitöötajate tehtud.
• Robotexil on maskikandmise kohustus! Ürituse korraldaja jagab vajadusel kohapeal tasuta maske.

Vaata ka:

doctor g4be6b6acb 640

Tervise ja heaolu horoskoop neljapäev 31 oktoobriks 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Energiat on piisavalt, kuid ole ettevaatlik liialdamisega. Pane rõhku

Tarokaart

Taroskoop – Neljapäev, 31. oktoober 2024

JäärKaardid: Rattur, TäringTäna on aeg liikuda edasi ja võtta riske. Rattur näitab, et oled valmis