Tööinspektsioon kontrollis kevadise sihtkontrolli raames töötervishoiu ja tööohutuste nõuete täitmist 108 väikeses toidukaupluses üle Eesti, kus tuvastati kokku 315 puudust; vaid 9 protsendis kontrollitud kauplustest vastas kõik nõuetele.
Sihtkontrolli käigus külastasid tööinspektorid kuni kümne töötajaga toidukaupluseid üle Eesti. Kontroll keskendus töötingimustele ning töötervishoiu ja tööohutuse korraldusele. Ettekirjutusi tehti 55 protsendile kontrollitud ettevõtetest, teatas inspektsioon.
Kaubandussektor on tööinspektsiooni teatel juba paar aastat tööõnnetusterohkeim sektor, ent suurt osa õnnetustest saaks ameti hinnangul ära hoida, kui töökeskkonna riske õigesti hinnata ja neid maandada.
Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soone sõnul algab hea töökeskkond alati tegelikele oludele vastavast riskianalüüsist. “Kolmandikul kontrollitud ettevõtetest oli riskianalüüs tegemata või täiustamata,” nentis ta.
Kontrolli ajal kehtis riigis maski kandmise nõue avalikes siseruumides ning Soone sõnul aupluste töötajad küll valdavalt kandsid maske, ent riskianalüüsides oli pahatihti maski kandmise vajadus jäänud kajastamata. “Tööandjad peaksid tõsiselt läbi mõtlema, kuidas riske ajakohaselt hinnata ja võtta kiirelt kasutusele meetmed, mis kaitseksid töötajate tervist,” toonitas ta.
Puuduva või puuduliku riskianalüüsi kõrval oli probleemiks ka tervisekontrolli korraldus töötervishoiuarsti juures. Paljude tööandjad arvasid ekslikult, et kaupluse töötajatel on vaja vaid nakkushaiguste tervisekontrolli tõendit. Tegelikult tuleb töötervishoiuarsti juurde saata kõik töötajad, kes puutuvad kokku ohuteguritega, mis kaupluse töötajate puhul võib olla näiteks raskuste tõstmine ja sundasendid.
Positiivsena märkisid inspektorid, et pea kõigis kauplustes olid töökohad kujundatud ergonoomiliselt ning töötajad said leida endale sobiva ja mugava tööasendi. Tunnustada tuleb tööandjaid ka selle eest, et valdavalt olid kaupluste liikumisteed takistustest vabad, seal ei olnud kaubakaste ega -aluseid. Küll oli mõnes kaupluses põrandate seisukord kehv – need olid ebatasased, auklikud, konarlikud, kujutades ohtu nii töötajatele kui klientidele. Ohtlikud kohad olid paraku sageli märgistamata.
Pooltes ettevõtetes polnud töötajaid korrektselt juhendatud ega välja õpetatud, kuidas raskusi teisaldada või tehnilisi abivahendeid kasutada.
Sihtkontrolli käigus külastati 52 väikest toidupoodi Harjumaal, 17 poodi Ida-Virumaal, 1 poodi Järvamaal, 3 poodi Läänemaal, 4 poodi Põlvamaal, 8 poodi Pärnumaal, 1 poodi Raplamaal, 10 poodi Tartumaal, 4 poodi Valgamaal, 3 poodi Viljandimaal ja 1 poodi Võrumaal.
2021. aastal juhtus kaubandussektoris 438 tööõnnetust, millest 346 olid kerged ning 92 rasked.