Euroopa Liidu asjade komisjon toetab valimisea langetamist nii Riigikogu kui ka Euroopa Parlamendi valimistel
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kinnitas tänasel istungil Eesti seisukohad Euroopa Liidu haridus- ja noorteministrite nõukogu istungiks. Komisjon leiab, et noori tuleks poliitikaloomesse senisest enam kaasata ning seetõttu võiks Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel valimisõigus olla ka 16- ja 17-aastastel noortel.
Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Kristo Enn Vaga toonitas, et Euroopa Liidu algatused on pikaajalise mõjuga, mistõttu on mõistlik, et nende otsuste kujundamisel saavad kaasa rääkida ka noored, keda vastuvõetavad otsused mõjutama hakkavad. „Noorte suurem kaasamine Euroopa Liidu otsustusprotsessi läbi valimisea langetamise annab meile tulevikus innovaatilisema ja julgema liidu, mis näiteks edendab majanduskasvu läbi kestliku arengu ja suurema digitaliseerumise,“ lausus Vaga.
Vaga märkis, et Euroopa Parlamendi valimiste puhul on valimisea langetamine tunduvalt hõlpsam, kuivõrd see vajab üksnes seadusemuudatust, samas kui Riigikogu valimiste valimisea langetamine eeldab põhiseaduse muutmist.
Eesti seisukoha järgi on oluline toetada kõigi noorte kodanikuosalust ning kaitsta nende õigusi nii kohalikul, riiklikul kui ka Euroopa Liidu tasandil. Noorte rolli otsuste tegemise protsessis aitaks Eesti seisukoha järgi tugevdada see, kui 16- ja 17-aastased noored saaksid osaleda Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel.
Samuti leiab Eesti, et oluline on erineva taustaga noori süsteemselt poliitikaloomesse kaasata. Veel rõhutatakse Eesti seisukohas, et Euroopa Liidu uute algatuste mõju hindamisel tuleb arvestada noorte huvirühmadega ning teha pingutusi, et parema õigusloome instrumendid arvestaksid võimalikult laia sihtgrupiga, sh vähemate võimalustega noortega.
Euroopa Liidu asjade komisjon otsustas Eesti seisukohad neljapäeval Brüsselis toimuvaks Euroopa Liidu haridus- ja noorteministrite nõukogu istungiks kinnitada muudetud kujul. Komisjon lisas seisukohtadesse põhimõtte, et riigisiseselt otsitakse konsensust, et noored saaksid peale Riigikogu saadikute valida ka Euroopa Parlamendi liikmeid.
Selle päevakorrapunkti juures osales Haridus- ja Teadusministeeriumi eurokoordinatsiooni juht Ülle Kurvits.