Riigikogus ei leidnud täna toetust 29 saadiku esitatud umbusalduse avaldamise nõue peaminister Kristen Michalile.
Peaministrile umbusalduse avaldamise poolt oli 28 Riigikogu liiget. Umbusalduse avaldamiseks olnuks vaja vähemalt 51 häält.
Umbusaldusavalduse esitajaid esindanud Urmas Reinsalu ütles istungil, et Kristen Michal valitsusjuhina ei ole kaotanud mitte ainult allakirjutanud opositsiooniliikmete usalduse, vaid probleem on laiem. „Esitatud etteheited teie aetava energeetika‑ ja majanduspoliitika suhtes peegeldavad Eesti ühiskonna, ettevõtjate, ettevõtlusorganisatsioonide muret ja ekspertide rahulolematust. Inimesed, kes muidu poliitikasse ei sekku, väljendavad üha häälekamalt oma kriitikat,“ märkis Reinsalu.
Reinaslu sõnul ei vasta Michali energiapoliitika ei vasta Eesti huvidele. „Kiirkorras soovitakse ühiskonnale terveks inimpõlveks peale suruda subsideeritud energia lahendused, millega kaasneb kõrge elektrienergia hind ning riskid varustuskindlusele ja energiajulgeolekule,“ rõhutas ta. Ühtlasi heitis Reinaslu Michalile ette maksutõuse ja uute maksude kehtestamist, tema rolli Nordica rahastamisotuses, uue riigisekretäri ametisse määramisel tehtud otsuseid jm.
Peaminister Kristen Michal kinnitas Riigikogu ees, et läheb umbusaldusele vastu rahulikult ja nähes tunneli lõpus paistvat valgust. „Majandusanalüütikud on öelnud Statistikaameti viimaste andmete põhjal, et Eesti pikk majanduslangus on läbi saamas,“ kinnitas Michal.
Peaminister selgitas, et majanduse kasvamiseks tuleb toota puhast ja fossiilsest energiast soodsamat elektrit, millele põhinedes saab tekkida uusi kõrgema lisandväärtusega ja ekspordivõimelisi tööstusi. „Meie hea naabri Soome näitel on selge, et soodsama elektri saamiseks vajame tuumaenergiat. Tuumaenergia rajamine on pikk protsess ja selle vahepealse aja toodab meile soodsat ja puhast energiat tuul, seda nii merelt kui maismaalt,“ rääkis ta ja lisas, et seetõttu tuleb liikuma saada tuumajaama eriplaneering, nii maismaatuuleparkide kui ka merepargi seadusandlus ja suuremahuline salvestus. „Need kõik on osa tasakaalus süsteemist,“ rääkis Michal ja toonitas, et võideldes tuulest toodetava energia vastu, võideldakse kalli elektri hinna poolt. Muu hulgas kinnitas peaminister, et valitsuse eesmärk on kindlalt kaitstud riik ning turvalise keskkonna tagamine igale kodanikule ja ettevõtjale, et pakkuda inimestele paremaid võimalusi ja kindlat tulevikku.
Läbirääkimistel võtsid sõna Lauri Laats Eesti Keskerakonna, Martin Helme Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Helir-Valdor Seeder Isamaa, Õnne Pillak Eesti Reformierakonna ja Igor Taro Eesti 200 fraktsioonist.