Eesti delegatsioon osaleb tänasest kuni tuleva nädala teisipäevani Kanadas Vancouveris toimuval Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Parlamentaarse Assamblee aastaistungil, mille fookuses on Euroopa julgeoleku tugevdamine. Riigikogu esindavad assambleel Mati Raidma ja Heljo Pikhof.
Delegatsiooni juht Mati Raidma ütles, et tänavuse OSCE PA aastaistungi fookuses on loomulikult Venemaa sõda Ukrainas. „Äärmiselt oluline on, et rahvusvaheline kogukond näitaks üles suurimat võimalikku ühtsust ja pühendumust ülemaailmsele julgeolekule,“ ütles Raidma. „Venemaa poolt Ukrainas korda saadetavad sõjakuriteod peavad saama karistatud ja neid tuleb uurida rahvusvahelises eritribunalis. Assamblees vastuvõetavad resolutsioonid peavad kujundama ühese toetuse Ukrainale.“
Samuti on assamblee aastaistungil terava arutelu all organisatsiooni enda väljakutsed nii liikmelisuse, juhtimise kui ka tuleviku osas. „Äärmiselt murettekitav on, et seoses Venemaa ja Valgevene boikoteeriva iseloomuga tegevusega on organisatsiooni toimevõime osaliselt halvatud,“ lausus Raidma.
Delegatsiooni liige Heljo Pikhof osaleb assamblee demokraatia-, inimõiguste ja humanitaarküsimuste komitee töös, mille päevakorras on humanitaarolukord Ukrainas. „Agressori jõhkrad inimõiguste rikkumised, tuhandete küüditatud Ukraina laste saatus, pidevad raketirünnakud tsiviiltaristu, koolide ja haiglate pihta on näited kirjeldamaks praegust olukorda. Venemaa sõja- ja inimsusevastased kuriteod ning rahvusvaheliste inim- ja humanitaarõiguste rikkumised peavad saama õiglase karistuse,“ rõhutas Pikhof.
Lisaks aastaistungi põhiprogrammis osalemisele on kavas NB8 regiooni delegatsioonide nõupidamine ja kahepoolne kohtumine Saksamaa delegatsiooniga. Eesti delegatsioon kohtub Vancouveris ka Eesti aukonsulitega.
Aastaistungi fookuses on piirkondliku julgeoleku tugevdamine läbi demokraatia ja kaasavate ühiskondade edendamise. Aastaistungist on ülekanne, mida saab jälgida assamblee Youtube’i kanalis.
OSCE Parlamentaarse Assamblee eesmärk on rohkem kaasata liikmesriike Euroopa poliitika- ja julgeolekuküsimuste lahendamisse, tõhustada tsiviilkontrolli sõjaliste küsimuste üle ning suurendada parlamendisaadikute vastutust ja mõjujõudu.