Reoveeuuringu põhjal koroonaviiruse levikus kardetud hüppelist kasvu võrreldes möödunud nädalaga ei ole, ütles uuringu läbiviija Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson.
Tanel Tenson sõnas, et uuringu järgi on koroonaolukord sarnane eelmisele nädalale. “Kui me vaatame seda seisu, siis mingi väikene tõus meil siin tasapisi toimub, aga õnneks midagi väga hullu ei ole,” ütles ta. “Sellist hüpet, mida me kardame, ei ole veel õnneks näha.”
Tartu Ülikooli professori sõnul on viirus praegu suhteliselt ühtlaselt üle Eesti laiali, aga mitte väga kõrgel tasemel. Kummaline on seejuures tema sõnul see, et Ida-Virumaa, kus vaktsineeritud inimeste osakaal on väiksem, ei paistagi enam oma kõrge nakatumise näitajaga silma.
“Seal on sellised kohad nagu Kohtla-Järve ja Sillamäe, kus me viirust üldse ei leidnud,” ütles professor.
Tenson lisas, et sel nädalal on viiruse tase keskmisest kõrgem hoopis Tartus. Tartus on ka nakatunuid keskmiselt rohkem. “Meie seekordsed tulemused näitavad, et nakatumise kasv Tartus ilmselt jätkub,” selgitas Tenson.
Tallinnas, Viimsis, Narvas, Pärnus ja Lõuna-Eestis on viiruse tase keskmine.
Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Sel nädalal võeti proove üksnes suurematest asulatest, mille proovid kajastavad ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda ning annavad usaldusväärse pildi asula nakkustasemest.
Uuring on Terviseametile abistav tööriist, aidates jälgida puhangudünaamikat ning avastada varjatud koldeid. Uuring annab varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.
Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.
Alliks. Err