Wednesday , 15 January 2025
online marketing hIgeoQjS iE unsplash

Puude raskusastme tuvastamine

Puude raskusastme tuvastamine on oluline protsess, mis aitab hinnata inimese igapäevast toimetulekut ja vajadust täiendava abi järele. Sotsiaalkindlustusamet tuvastab puude raskusastme, lähtudes inimese terviseseisundist ja tegutsemisvõime piirangutest, mis on dokumenteeritud terviseinfosüsteemi andmetes. Kuna terviseseisund ja toimetulekuvõime võivad muutuda, vaadatakse puude raskusaste perioodiliselt uuesti üle, et kindlustada inimesele vajalikud tugiteenused.

Sotsiaalkindlustusameti juhtivekspertarst Aune Tamm vastab levinud küsimustele.

Miks mu puude raskusaste muutus, kuigi terviseseisund pole paranenud?

Puude raskusastme tuvastamisel lähtutakse inimese toimetuleku ja osaluse piirangutest igapäevaelus. Hindamisel võetakse arvesse tervise infosüsteemis olevat meditsiinilist teavet ja inimese toimetulekuvõimet igapäevastes tegevustes. Raskusaste võib muutuda, kuna puude tuvastamine ei põhine üksnes haigusel või vigastusel, vaid inimese võimel iseseisvalt toime tulla. Kui inimene on õppinud oma olukorraga kohanema või on hakanud kasutama abivahendeid, võib puude raskusaste muutuda, isegi kui terviseseisund jääb üldiselt samaks.

Millised kriteeriumid on olulised puude raskusastme tuvastamisel?

Puude raskusastme tuvastamisel võetakse arvesse inimese igapäevast toimetulekut, näiteks võimet iseseisvalt süüa, liikuda, riietuda, hügieenitoimingutega hakkama saada ja suhelda. Samuti vaadeldakse, kas inimene vajab abi, et mitte ohustada enda või teiste elu ja tervist. Tähtsust omavad ka inimese vanus ja toimetulekuvõimet parandavad abivahendid ning elukeskkond. Majanduslik olukord, arstivisiitide sagedus või ravimite kasutamine ei ole puude raskusastme tuvastamisel otsustavad tegurid.

Miks tuleb puude raskusastet teatud ajaperioodi järel uuesti hinnata?

Inimese toimetulekuvõime ja terviseseisund võivad ajas muutuda, mistõttu on oluline puude raskusastet regulaarselt hinnata. See võimaldab veenduda, et inimene saab oma praegustele vajadustele vastavat toetust ja abi. Näiteks võib terviseseisund operatsiooni või abivahendi kasutuselevõtu tõttu paraneda või halveneda, mistõttu ka puude raskusaste võib muutuda.

Kas puude raskusaste mõjutab automaatselt minu õigust hooldaja või muudele teenustele?

Puude raskusaste on üks tegur, mis võib mõjutada inimese õigust erinevatele teenustele ja toetustele, kuid kohaliku omavalitsuse tugi ei pruugi sõltuda puude raskusastmest. Igal omavalitsusel on õigus otsustada abistamise kriteeriumite üle, mis tähendab, et abi võib olla kättesaadav ka väiksema puude raskusastmega inimestele. Soovitame alati suhelda oma omavalitsusega, et saada täpsemat teavet oma õiguste ja võimalike tugiteenuste kohta.

Mida teha, kui ma ei nõustu puude tuvastamise otsusega?

Kui inimene ei ole rahul puude raskusastme tuvastamise otsusega, on tal õigus esitada vaie. Sellisel juhul vaatab hindamise üle teine ekspertarst, kes hindab taotluse aluseks olnud terviseseisundit ja toimetulekuvõimet uuesti.

Vaata ka:

ingel

Ingli Sõnum: Reede 10 jaanuar 2025

“Ole avatud muutustele ja usalda, et iga samm, mida teed, on juhitud kõrgema armastuse ja

Paeva sonum

Päeva Sõnum: Reede 10 jaanuar 2025

“Iga torm on mööduv ja iga lumi toob kaasa uue alguse. Õpi nautima hetki ka