Kas ühinete teadlaste ja arstide hoiatusega, et kui tõhusamaid piiranguid nüüd ei kehtestata, siis ei saabu jõuludeks mitte nakatumise kõrgpunkt, vaid asi läheb veel hullemaks?
Ma arvan, et võime vaadata objektiivselt, mida on [paljunemistegur] R teinud viimase kuu jooksul ja viimaste meetmete foonil. 24. novembril kehtestas valitsus uued reeglid ja need ei ole ju R-i muutnud. Mario Kadastiku ja Krista Fischeri tehtud prognoos näitab, et meil on aastavahetuseks Eesti haiglates 700 haiget, mis tähendab sadat haiget igal nädalal. See paneb igasuguse tervishoiusüsteemi pinge alla.
Mida see haiglate ja haigete jaoks tähendab?
See tähendab, et me tegelikult loome ressurssi Covidi-haigete jaoks, aga kuna meie õdede ja voodikohtade arv on piiratud, siis peame kuskilt ju ressurssi ära võtma. Ja me võtame järk-järgult ära ressurssi plaanilise ravi arvelt. Regionaalhaigla näiteks astub [sel neljapäeval] A4-tasemele, st nüüd läheb see kompensatsioon märksa rohkem Covidi-haigete kasuks, plaanilise ravi arvelt.
Kas karmimad piirangud tuleks kohe kasutusele võtta?
Ma ütleksin niimoodi, et proportsionaalsed meetmed. Me kõik peame mõtlema sellele, kas tõesti peavad Hiiumaa ja Saaremaa minema totaalselt kinni. Ma arvan, et ei pea. Aga teatud piirkonnad ja teatud proportsionaalsed meetmed peaksid lisanduma.
Mis aitaks?
Aitab distantsi hoidmine. Kõige hullem olukord on praegu Ida-Virus. Ida-Virus on nakkuskordaja teatud piirkondades tuhande lähedal. Kõik teised riigid on selle peale vastu võtnud karmid reeglid. Ida-Virumaa vajab kõige rohkem rangeid meetmeid. Harjumaal on nakkuskordaja 450, Tartumaa tuleb kiiresti järele, praegu on 350. Ma arvan, et Harjumaa, Ida-Virumaa ja Tartumaa vajavad piiranguid. Otsused teeb valitsus.
Me üritame elada tavaelu ja nakkuselu paralleelselt. Me ei võta meetmeid tõsiselt, me ei kuula.
“Reporteri” intervjuu prof Talvinguga on järelvaadatav siit.
Postimehe intervjuu samal teemal on loetav siit.