Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised
david travis aVvZJC0ynBQ unsplash

Prillid, kontaktläätsed või silma laserprotseduur – mida valida?

See on küsimus, mille üle vaevavad pead tõenäoliselt enamus lühinägelikke inimesi. Prillid on küll stiilsed, kuid siiski on nendega nägemisulatus väga piiratud. Kontaktläätsed annavad suurema nägemisvabaduse, kuid samas on nad silmale kahjulikumad. Laserprotseduur tundub aga kallis ja hirmutav. Mida teha? Nõu annab KSA Silmakeskuse omanik ja silmaarst dr. Ants Haavel.

Nägemisprobleemidega inimesi on tegelikult rohkem kui esmapilgul võib arvata. Ameerikas tehakse igal aastal miljoneid nägemist korrigeerivaid laserprotseduure, sama palju müüakse kontaktläätsesid ning optilisi prille. Tehnoloogia arenedes muutuvad prillid moodsamaks, kontaktläätsed silmasõbralikumaks ning laseropid turvalisemaks, kuid siiski on oluliselt rohkem ka neid, kellel nägemisega probleeme on. Soodustavad ju kaugele nägemise hägusust ehk lühinägelikkust kõiksugused elektroonilised vahendid, millega meie silmad peavad päevast päeva kokku puutuma.

“Kontaktläätsed annavad inimesele suhteliselt suure tegevusvabaduse, kuid mõned silmaarstid on nende osas skeptilised. Ma nii radikaalne poleks, sest väga paljudele need sobivad,” ütleb Ants Haavel. Kogemusele tuginedes oskab ta öelda, et paljud inimesed pole kontaktläätsesid kandes kõige korralikumad, kandes neid liiga kaua, jättes need ööseks silma ning pestes neid tavalise veega. “Kõik need tegevused muudavad silma aina tundlikumaks ning ühel hetkel võib silm hakata kontaktläätsesid tõrjuma,” hoiatab ta. Siiski võib nende mitte talumine tulla ka korralikku hügieeni jälgides: “Meil on palju patsiente, kes on tulnud laserprotseduurile, sest prille nad ei kanna ning silmad enam kontaktläätsesid ei talu.”

Moodsad aksessuaarid versus segav element

Paljud inimesed ei suuda aga mõeldagi sellele, et peavad oma “näppe silma toppima” ning kontaktläätsedega askeldama. Nad on otsustanud prillide või laserprotseduuri kasuks, kuid viimase eeltingimus on refraktsioonivea ehk miinuse stabiliseerumine. “Tänapäeva prillid on muutunud väga moodsaks ja kenaks, paljud kannavad neid lausa aksessuaarina, see on osa nende stiilist. Siiski on mõnusam kanda prille valiku, mitte kohustuse pärast,” muigab Haavel ning ütleb, et nii mõnigi patsient on lasknud oma armastatud prillidele null-klaasid ette panna, et saaks neid ikka vahel kanda.
Prillid võivad olla nii moodsad ja ägedad kui tahes, katki võivad nad minna ikka. Ning trenni tehes liikuda. Ja higistades nina pealt alla vajuma hakata. Ujulas ja saunas ei saa neid kasutada ning reisideski on pidevalt hirm, et prillid lähevad katki. “Prillid on silmale ehk mugavamad kui läätsed, aga nägemisulatus on selle võrra ka piiratum. Inimene näeb hästi vaid sinna, kuhu klaas ulatub ning on prillidest väga sõltuv,” toob Haavel välja.

Laserprotseduuri patsientidele on kõrged nõudmised

Kui nägemine on stabiliseerunud, tervis korras ning uuringud annavad rohelise tule, siis otsustavad sajad inimesed Eestis igal kuul teha laserprotseduur ning vabaneda nägemisprobleemidest. Aastakümneid tagasi tehti operatsioone veel noaga, seejärel võeti kasutusele laserid, millega sarvkestale u-kujuline lapp lõigati. Nüüd ei pea keegi enam silma sisselõiget tegema. “Tõsi, silmakirurgia on teinud tohutud arengud ja täna saab miinusest vabastada inimesi kiiremalt, turvalisemalt ja silmale mugavamalt,” ütleb Haavel.

Selleks, et tulemus oleks hea ning ootuspärane, tuleb läbida põhjalikud uuringud. Lisaks füüsilisele tervisele peab korras olema ka silmade sisemine tervis, aga ka inimese üldine vaimne olek. “Oleme protseduure teinud juba kolmteist aastat ja näinud selgelt, et patsiente tuleb valida hoolikalt. Optimistlik meel on otseses seoses paranemiskiiruse ja tulemusega,” teab Ants Haavel KSA Silmakeskuse kogemusest. “Seepärast teeme protseduuri vaid ideaalsetele kandidaatidele. Kui ütleme inimesele, et ta on Flow’ks sobilik, siis oleme protseduuri õnnestumises kindlad.” Neid, kellele see aga ühel või teisel põhjusel ei sobi, on umbes 60 protsenti ja kuigi see võib tunduda suur, siis on arst veendunud, et pigem öelda ära, kui hakata pärast kahetsema.

Kokkuvõtvalt ühest vastust, et mis siis kõige parem on – kas prillid, kontaktläätsed või laserprotseduur, pole. Kõik oleneb inimese elustiilist ja elukvaliteedi soovist. Mõni ongi kontaktläätse kandja, teine ei kujuta oma elu ilma prillideta ettegi ning kolmas soovib teha kõik selleks, et saaks nägemisprobleemist lahti. Igale ühele oma! 🙂
Kui tunned, et soovid oma prillidest või kontaktläätsedest vabaneda, siis tule silmauuringutele KSA Silmakeskusesse! Registreeri aeg silmauuringuks SIIN.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus