Lume saabudes on põllumeestele tuska valmistama hakanud lumesaanidega sõitjaid, kes rallitavad ringi talivilja all olevatel põldudel, kirjutab Virumaa Teataja.
“Jõulude ajal olid esimest korda värsked jäljed,” ütleb Vahur Veermäe, kelle põllud laiuvad Vinni vallas. Talirapsi, talinisu ja lutserni kasvatav talunik on kohaliku konstaabliga probleemi arutanud mitmel korral, kuid avalduse tegemist peab ta liiga äärmuslikuks. Keelumärkidega Veermäe oma põlde ümbritsenud ei ole, maad on tema sõnul selleks liiga palju. Lahendusena näeb ta inimeste teavitamist, kuid ei ole ka selle puhul eriti lootusrikas.
“Kui saan täiskasvanud mehel nööbist kinni ja peale seda ikka sõidetakse edasi, siis mis need sildid veel aitaks,” rääkis ta, meenutades üht juhtumit, kui ta ühe sõitja kunagi otse teolt tabas. “Tuleb rääkida ja õpetada inimesi, mitte nii, et isad sõidavad koos lastega võõrastel põldudel ringi, nii see ei muutugi kunagi.”
Et keegi saaks niisuguse rikkumise eest karistada, tuleb mõistagi teha politseisse avaldus. Avalduse tegemine tundub aga olevat viimane samm, mida tuleb ette harva ja mis veel harvemini midagi lahendab. Põllumehele tähendab see ka kahjude hindamist, mis on pikk ja vaevarikas protsess. Seetõttu jõuavad politseisse vaid üksikud sellised avaldused. Kui jäljed avastatakse hiljem, ei ole enam kellegi suunas näpuga näidata. Kui hävitustööd nähakse pealt, ei ole enamasti ikka võimalik midagi tõestada, ATV või lumesaani juht sõidab lihtsalt eest ära.
“Saanijälg tihendab lume ära, kahju on näha alles kevadel,” kurdab Veermäe, kellele inimeste hoolimatu suhtumine on peavalu valmistanud aastaid.
Talve ja lume saabudes sagenevad siiski ka sellised politseile tehtavad väljakutsed. “Sellel talvel ei ole veel olnud, eelnevatel aastatel on olnud teateid, mis pole jõudnud menetlusse. Me oleme kuulnud sellistest juhtumitest, kuid politsei poole pöörduvad maaomanikud väga harva,” kinnitas põllumeeste juttu Rakvere politseijaoskonna piirkonnavanem Kristi Rist.
“Keskkonnaseadustiku järgi võib võõral maatükil viibida üksnes omaniku loal. Samuti on liiklusseaduses esile toodud, et ilma omaniku loata ei tohi sõita kohtades, mis ei ole ette nähtud mootorsõidukite liikluseks. Selle rikkumise eest on trahvi ülempiir 200 eurot. Kui maaomanik näeb oma põllul sõitvaid maastikusõidukeid, tuleks sellest kohe teavitada hädaabinumbril 112. Kindlasti kohe üles kirjutada ka sõiduki number ja võimaluse korral teha pilt, et lahkunud maastikusõiduk tuvastada ning juhiga hiljem ühendust võtta.”
Sellegipoolest ei näita praktika, et sõitjaid seadustega hirmutada annaks.
Allikas: BNS