Podagra – mitte enam ainult vanade inimeste haigus.
Kindlasti on ka Sinul olnud mõni tuttav, kes läheb õhtul rahulikult magama, kuid hommikul mõistatab kuhu ta eile oma jala võis ära lüüa. Või äkki lausa kukkusin klubis?
Podagra ründab sageli ootamatult, ning tihtipeale ei tea kannataja ise üldse mis teda tabas, ning kergemate haigushoogude voodis teleka ees mööda saatmisel ei saagi teada.
Podagra on valus põletikuline seisund tingitud kusihappekristallidest liigestes ja pehmetes kudedes. Sagedamini haigestuvad podagrasse mehed, postmenopausis naised, samuti neeruhaigute, suhkruhaiguse või rasvumise all kannatavad inimesed.
Valulikud pisted algavad sageli öösel ja võivad kesta isegi nädala. Meestel on esimese haigushoo puhul tavaliselt haaratud suure varba põhiliiges. Iseloomulik on järsk algus, öösel peale alkoholi tarvitamist, peale külmetumist, füüsilist või vaimset ülepinget. Algab tugev liigesevalu, mille ajal kogu varvas muutub punetavaks, kuumaks ja tundlikumaks.
Tekib liigese turse, nahk on välja venitatud ja läikiv. On võimalik kehatemperatuuri tõus. Podagra põdejate arv kasvab, elanikkonna vananemise, südamehaiguste, neeruhaiguste ja diabeedi tõttu.
Podagra sümptomid on sageli järgmised:
Tugev valu mis võib tunduda nagu purustatud või paigast luu- kõndimine ja isegi voodilinade kaal võib olla väljakannatamatu. Podagra areneb tavaliselt 8-12 tundi ja äratab sind tihti hilja öösel või varahommikul. Punane, läikiv, pinges nahk kahjustatud alal, mis võib mõne päeva pärast kooruda. Külmavärinad ja palavik, isutus, üldine halb enesetunne.
Kuigi sümptomid võivad vaibuda, on kristallid endiselt alles ja tulevikus on podagra-rünnakud tõenäolised.
Podagra ilmumisele aitavad kaasa ka alkohoolsete jookide tarbimine, eriti õlle tarbimine, stress, traumad ning ka nälgimine ja vale dieet.
Podagrat tuleks kindlasti ravida, juues palju vedelikku, mis omakorda vähendab ka neerukivide teket podagra põdejatel.
Kui põhjust ei selgitata, võivad podagrahood korduda ja sageneda.
Alguses tekib uus hoog mõne aasta järel, siis juba 2-3 korda aastas. Iga uus haigushoog on pikem ja haaratakse haigusprotsessi uusi liigeseid. Nii võivad haigestuda jalapöid, hüppeliigesed ja põlved, mõnikord, eriti naistel, ka sõrmeliigesed.
Kõige sagedamini kasutatav ravim on kolhitsiin, mille toimel valu ning põletik vaibub 12-48 tunni jooksul.
Pidevaks kasutamiseks uute atakkide vältimiseks kasutatakse ka allopurinooli. Valu ning põletiku leevendamiseks kasutatakse põletikuvastaseid aineid (indometatsiin, ibuprofeen).
Neerukivide tekke ohu tõttu on soovitav iga päev tarvitada palju vedelikku. Vahel on soovitav ka spetsiaalne dieet. Vältida tuleks maksa, õlut, veini ning rasvase lihaga kala (anšoovis).