Wednesday , 29 January 2025
Erakorralised uudised
53331967562 b09af80473 c

Peaminister Kaja Kallas avas Eesti Washingtoni saatkonna renoveeritud hoone

Peaminister Kaja Kallas avas teisipäeva, 14. novembri õhtul koos Ameerika Ühendriikide abivälisministri Jim O’Brieniga Eesti Washingtoni suursaatkonna renoveeritud hoone.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Ameerika Ühendriigid Eesti üks kõige olulisemaid liitlasi ja sõpru. Eesti ei unusta kunagi USA toetust meie riiklusele ja suveräänsusele, ka nõukogude okupatsiooni ajal. „Saatkond Washingtonis on riigi üks tähtsamaid välisesindusi ning Eesti ja USA sõpruse sümbol. Mul on suur rõõm, et väärika ajalooga maja on saanud uue ilme, mis on nii vormilt kui sisult tükike Eestit suures Ameerikas,“ ütles Kallas. 


 
Peaminister tõi esile, et 1990ndate alguses soetatud saatkonnahoone on ühtlasi paik, kust sai alguse Eesti teekond NATOsse. „Oleme väga tänulikud Ameerika kohaloleku eest NATO idatiival, sealhulgas Eestis. See kinnitab, et NATO on valmis kindlalt kaitsma oma territooriumi igat sentimeetrit,“ ütles Kallas.
 
Peaminister lisas, et ka Eesti on liitlasena tõestanud, et oleme usaldusväärsed ja pühendunud. „Oleme pikka aega kulutanud kaitsele üle 2% ja järgmisest aastast on meie kaitsekulutused üle 3%. Oleme seisnud USA kõrval Afganistanis ja Iraagis. Meie sõdurid teenivad praegu kõrvuti operatsioonil Inherent Resolve,“ sõnas ta. Peaminister lisas, et täna toetavad Eesti ja USA õlg õla kõrval ka Ukrainat, kes võitleb oma suveräänsuse ja riikluse säilitamise nimel ning kogu vaba maailma eest.
 
Samuti rõhutas Kallas Washingtoni renoveeritud saatkonnahoone avamisel, et väikese riigina peab olema Eesti mõjus oma julgeoleku tagamisel, majandussuhete edendamisel ja kodanike huvide kaitsmisel. Kõik see eeldab aktiivset diplomaatiat. „Soovin Washingtoni saatkonna töötajatele jõudu ja indu Eesti huvide eest seismisel,“ ütles Kallas. 


 
Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Kristjan Prikk märkis, et saatkonna renoveerimine on olnud pikk ja keeruline protsess. „Tänan kõiki, kes on aidanud kaasa sellele, et Washingtoni saatkonna uksed Massachusettsi avenüül oleksid taas kõigi jaoks avatud,“ ütles suursaadik. „Oleme viimastel aastatel Ameerika Ühendriikidega julgeoleku- ja kaitsevaldkonna kõrval tihendanud koostööd küberteemadel, arengukoostöö, demokraatia edendamise ja ka majanduse vallas. Töö Eesti ja USA suhete arendamise nimel jätkub,“ kinnitas Prikk.    
 
Eesti saatkonnale kuuluv maja Washingtonis aadressil 2131 Massachusetts Avenue NW valmis 1903. aastal ja asub linna saatkondade piirkonnas. Eesti riik ostis maja 1994. aastal ja pärast ümberehitustöid avati 1995. aasta oktoobris kolmnurkses torniga majas Eesti suursaatkond Ameerika Ühendriikides. Maja ostu ja ümberehitamist funktsionaalseks ja esinduslikuks saatkonnahooneks vedasid tollane suursaadik Toomas Hendrik Ilves, väliseesti arhitekt Madis Valge ja saatkonna esimene sekretär Peeter Reštšinski.
 


Saatkonna sisemusele anti kapitaalremondi käigus uus ilme sisearhitekt Rene Safini käe all. Kuigi hoone välimus on väga ameerikalik, rõhutab saatkonna sisekujundus puhast ja põhjamaist avatust. Majja sisenejat tervitab fuajees valge esindussein, millel on kiri Eesti ja mis meenutab tuules voogavat lippu. Üldala iseloomustavad suured valged seinamahud ja klaasist pinnad, mida väärindavad vasksed detailid. Nii vormis kui ka koloriidis on kasutatud Eestile omaseid mahedamaid nüansse. Tume Eestis valmistatud mööbel on väärikas ja kvaliteetne, andes interjöörile kauni aktsendi. Esindussaali laes on kasutatud kergeid lumehelbeid meenutavaid ja ühtlast taustvalgust andvaid valgusteid. Saali valged toolid on õhulise joonega ja aitavad ruumis hoida kergust ka siis, kui inimesi on tihedalt. Keldrikorrusel paikneval konsulaarvastuvõtu alal on hoidutud liigsest rangusest, tänavalt eraldi sissepääsu ja invaliftiga teenindusala mõjub tervitavalt. Saatkonda kaunistavad seitse spetsiaalselt uue hoone jaoks valminud kunstiteost Eesti kunstnikelt Eve Ermannilt, Pille Ernesaksalt,  Laurentsiuselt, Oliver Soometsalt ja Marje Üksiselt ning Eestis tegutsevalt Soome päritolu maalikunstnikult Jenny Grönholmilt, mis valiti välja avalikul konkursil 2021. aastal. 
 


Hoone projekteeris USA arhitektuuribüroo Quinn Evans. Juhtivarhitekt oli Steven Spurlock, kes töötas tihedas koostöös Eesti sisekujundaja Rene Safiniga ARS Projekt OÜ-st. Peatöövõtja oli ehitusfirma Forrester Construction. Projekti üldjuhi Michael Barnhartil ja töödejuhataja William Sloati järjekindlat pühendumist töö lõpuleviimisel ei saa alahinnata. Eesti projektijuht ja riigi esindaja Washingtoni saatkonnahoone ehitusprotsessis oli Tiit Kerem ning oluline roll oli ka Katrin Kapanenil välisministeeriumist. Eesti ettevõtetest osalesid saatkonna ehitamisel Retlar OÜ, MF Leming OÜ, Sealteck OÜ, Optimus Systems AS, Telegrupp AS, Viking Security AS ja AS Ecomatic.
 
Fotod: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72177720312683794

Vaata ka:

euro

Tallinna 3 inimest kaotasid suure summa raha netikelmidele.

Põhja prefektuuri ööpäevainfo Tallinn Kehalised väärkohtlemised 27. jaanuaril teatati, et Kristiine linnaosas tungis seni tuvastamata

Suitsuandur

Suitsuandur päästis mehe elu

27. jaanuaril kell 9.49 said päästjad väljakutse Pärnusse Aru tänavale, kus asuvas eramajas oli tööle