Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
Screenshot 2021 11 02 at 17.08.23

Päästeameti ja PPA ühiskampaania kogus mitukümmend tulirelva, tuhandeid padruneid ja rohkesti pürotehnikat

„Päästeameti demineerijatele tänavune kampaania just väga palju tööd juurde ei toonud. Loodame, et meie varasemad kampaaniad on kandud vilja ja inimeste kodudes enam ohtlikke esemeid nii palju ei vedele,“ rääkis Põhja pommigrupi juhataja Raido Taalmann.

Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet, Kaitsepolitseiamet ja Prokuratuur kutsusid oktoobris inimesi üles teavitama nende valduses olevatest loata relvadest ning lõhkematerjalist. Kampaania tõi Politsei- ja Piirivalveametile ning Päästeametile kümneid väljakutseid, mille käigus anti üle rohkelt tulirelvi, erinevaid padruneid, püssirohtu, rakette, sütikuid ja pürotehnikat.

„Kogusime kampaania jooksul kokku 56 pürotehnilist toodet, millest kaks avastati talupidamise renoveerimisel, lisaks 79 padrunit ja veidi üle kahe kilo lõhkeainet. Kusjuures kõnealune lõhkeaine oli 85 aastat riiulil seisnud ning õnnekombel ei olnud see kedagi vigastada jõudnud,“ lisas Taalmann. Võib tunduda, et vana ja roostes lõhkekeha on kaotanud oma jõu ning on ohutu, kuid tegelikkus on Taalmanni sõnul vastupidine – ka selle liigutamine võib kaasa tuua traagilised tagajärjed.

Politsei- ja Piirivalveameti jaoks tõi kampaania üksjagu väljakutseid. Selle käigus anti politseile üle 27 tulirelva, ligemale 3500 erineva kaliibriga padrunit, mitmeid purke püssirohtu, erinevaid rakette, sütikuid, padrunikestasid, haavleid, stardipüstoleid ja relvaosi.



Politsei- ja Piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Riita Proosa sõnul on inimeste teadlikkus tulirelvade ja laskemoona käitlemise osas märgatavalt tõusnud. „Kui eelnevate kampaaniate ajal oli juhuseid, kus inimesed tulid leitud ebaseaduslike tulirelvade, laskemoonaga või suisa lõhkematerjalidega politseimajadesse, siis tänavu selliseid ohtlikke olukordi õnneks ei esinenud. Inimesed teavad, et ohtlikku leidu ei tasu ise puutuda ning sellest tuleb viivitamatult häirekeskusele teada anda ning siis operatiivtöötajate saabumist ootama jääda,“ kirjeldas ta.

Proosa märkis, et valdav enamus tulirelvi ja laskemoona, mis tänavuse kampaania käigus politseile üle anti, tulid välja maamajade, kuuride, garaažide koristamise käigus. „Ka anti politseile teada esivanemate lahkumise järel peremeheta jäänud tulirelvadest ja laskemoonast, mille hoiustamiseks või omamiseks järeltulevatel põlvedel luba puudus,“ märkis politseileitnant.

Kampaania lõppemisest hoolimata saab keelatud ja ohtlikke esemeid loovutada karistust kartmata aastaringselt. Selleks tuleb leiust viivitamatult hädaabinumbril teada anda ning operatiivtöötaja saabumist ootama jääda. Vabatahtlikule loovutamisele karistust ei järgne. Mitte mingil juhul ei tohi inimesed aga end ohtu seada ega lõhkeainet, detonaatoreid või relvi ise päästekomandosse või politseijaoskonda viia. Selle asemel tuleb helistada numbril 112, anda teada täpne asukoht ning edastada lõhkematerjali ning ebaseaduslike relvade kohta nii palju infot kui võimalik.

Päästeamet on sarnast kampaaniat teinud varasemalt seitsmel korral: aastatel 2008-2010, 2013, 2014, 2019 ning mullu oli kampaania esmakordselt PPA-ga ühine. Politsei on ebaseaduslikele relvadele ohtlikkusele ja nende loovutamisele tähelepanu juhtinud juba väga pikka aega. Esimest korda kutsuti inimesi ohtlikest ja ebaseaduslikest relvadest kampaania korras loobuma 2004. aastal.

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik