Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
rand

Päästeamet: Üheksa kuuga on oma elud vette jätnud 47 inimest

„Kui eelmisel aastal oli murettekitav vanemate inimeste uppumissurmade arv, siis tänavu on riskigrupis hoopis 31-40 aastased inimesed – nii palju keskealisi ei ole uppunud läbi aastate,“ sõnas Päästeameti ennetustöö osakonna juhata Viktor Saaremets.

„Pandeemia tingimustes liiguvad inimesed rohkem looduses ja naudivad selle pakutavaid rõõme, mis toob kaasa rekordarvu uppumisi just suplemisel, kalastamisel, paadisõidul ja muudel veega seotud tegevustel. Paraku ei lähe paremini ka meie naaberriikidel Soomel ja Rootsil, kes jõudsid oma mulluse uppunute arvuni juba tänavuse kaheksa kuuga,“ selgitas Saaremets.



Jaanuarist septembri lõpuni uppus Eestis 47 inimest, mis on neli inimest vähem, kui mullu sama ajaga. 2021. aasta üheksa kuuga olid 47 uppunust 40 mehed ja 7 naised. Veeõnnetustes hukkus kaks last.

Kümne aasta jooksul ei ole merevetesse uppunud nii palju inimesi kui sel aastal – iga kolmas, kusjuures suveperioodil jättis kõige rohkem inimesi oma elu järvedesse. Kukkumise tõttu on üheksa kuu jooksul uppunud 14 inimest, kellest üheksa olid teadaolevalt joobes. Enamasti need, kes ei olnud tarbinud alkoholi, olid terviseprobleemidega vanurid, lisaks üks laps. Põhilisteks uppumiskohtadeks kukkumisel olid tiigid ja kraavid, üks inimene uppus vanni. Tänavuse üheksa kuuga uppus kalastades üheksa inimest, mis on lähiaastate kõrgeim kalastades uppumiste arv. Alkoholijoobes olid neist pea pooled.

„Kas tõmmata paralleele inimeste emotsionaalse seisundiga koroonatingimustes või leppida üleüldise alkoholitarvitamise probleemiga meie ühiskonnas, on selge fakt, et üle poolte kõigist uppunutest olid joobes,“ ütleb Saaremets. Tänavu oli läbi aegade soojemaid suvesid, mille kaks kuumalainet meelitasid vette inimesi igas vanuses. Suvekuudel uppus 25 inimest ja neist 12 täiskasvanut olid joobes (52% uppunud täiskasvanutest). „ Alkohol ja vesi ei käi kokku – saatuslikuks võib saada ka väike kogus lahjat alkoholi. Organism töötab teisiti, oma võimeid hinnatakse üle ja õnnetus ongi kiire tulema. Oma võimeid tuleb adekvaatselt hinnata ka kainel inimesel. Tänavuse markantseima näitena võib välja tuua olukorra, kus inimene, kes ei osanud ujuda, läks appi uppujale ning kaotas hoopis enda elu,“ selgitab Saaremets. Kuumalaine perioodil uppus nädalas vähemalt kolm inimest.



Selle aasta 21. oktoobri seisuga on uppunud 50 inimest, mullu uppus samal perioodil 52 inimest. 2021. aasta interaktiivse kaheksa kuu ülevaatega saab tutvuda SIINNB! Interaktiivsel kaardil tuleb valida õige aasta, vaikimisi näitab 2015. a andmeid.

Allikas Pealinn.ee

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik