Õpetajate streigi ajal on Eesti koolide sööklad sattunud keerulisse olukorda, kuna lõunasöögi nõudlus on oluliselt vähenenud ja sööjate arv ettearvamatu. Tavapärasest oluliselt vähem süüa valmistamine on viinud olukorrani, kus toiduaineid tuleb suurel määral raisku lasta.
Paljudes koolides, nagu Tartu Raatuse kool, on lõunasöök paljude õpilaste jaoks päeva peamine toidukord. Kuid streigi tõttu on sööklad pidanud kohanema vähendatud nõudlusega. Ene Veski, Tartu Raatuse kooli sööklajuhataja, selgitas, et viimase hetke muudatused sööjate arvus sundisid neid valmistama kiiresti valmivaid roogasid nagu bolognese kaste ja pasta. Tavaliselt 600 lapsele söögi valmistamine piirdus esmaspäeval vaid 30 lapsega.
Baltic Restaurants Estonia turundusjuht Tiiu Endrikson tõi välja, et keeruline on planeerida menüüd, kui tooraine tellimiseks ja valmistamiseks on vaja rohkem aega, eriti sellisel juhul, kui tegemist on kiiresti riknevate toiduainetega. Tallinna 32. keskkoolis, kus tavaliselt teenindatakse 950 õpilast, oodati esmaspäeval sööma vaid 180 last, mis tähendas, et suurem osa ettevalmistatud toiduainetest jäi kasutamata.
Kaarel Roose, Baltic Restaurants Estonia teenindusjuht, rõhutas, et olukord on ettevõttele majanduslikult kahjulik, kuna tooraine ja transpordikulud on juba tehtud, samas kui tulu saadakse vaid piiratud arvu laste pealt, kes koolis söömas käivad.
Selle väljakutse lahendamiseks on ettevõte otsustanud, et kui sööjate arv jääb alla kümne, ei hakata pliiti kuumaks ajama, vaid lastele pakutakse võimalust puhvetist süüa osta. Erandina on Rakvere valinud õpetajate streigi ajal alternatiivse lähenemise, jagades toidupakke, et vältida laste kohalesõitmist ainult söögivahetunniks.
Abilinnapea Laur Kaljuvee sõnul on Rakveres palju lapsi, kes tulevad kooli väljastpoolt linna, mistõttu on toidupakkide jagamine osutunud praktilisemaks lahenduseks. Neile vähestele, kes siiski kooli tulevad, pakutakse kiiresti soojendatavaid toite, nagu purgisupid.