Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised
reis

OLULINE: Välisreisilt saabunud inimese eneseisolatsioon kohustus.

Kui inimene ei ole vaktsineeritud või COVID-19 haigust viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud, peab ta alates 10. jaanuarist reisilt tulles jääma senise kümne päeva asemel eneseisolatsiooni seitsmeks päevaks.
Lapsed ja noored, kes pole vaktsineeritud või haigust 6 kuu jooksul läbi põdenud, saavad endiselt reisilt tulles testimisega oma isolatsiooniperioodi lühendada. Selleks tuleb reisilt tulles 4. päeval teha PCR test ja kui selle tulemus on negatiivne, tohib järgmisel kolmel päeval käia koolis, huviringis või osaleda noorsootöös. See on nn lihtsustatud karantiin, mille ajal ei tohi osaleda muudes tegevustes väljaspool kodu, näiteks ei tohi käia teatris, kohvikus, kinos. Siiani pidi laps või noor lihtsustatud karantiini reegleid järgima reisilt tulles 10. päevani.

Seoses omikrontüve laia levikuga Eestis, Euroopas ja ka mujal maailmas lõpeb alates 7. jaanuarist täiendav testimiskohustuse nõue omikrontüve nn riskiriikidest (8 Lõuna-Aafrika regiooni riiki + Egiptus ja Türgi) reisilt tulnud inimestele. Nendest riikidest reisimisele hakkavad kehtima üldised reisimisele kehtestatud nõuded, vaata lähemalt: https://kriis.ee/reisimine-riigipiiri-uletamine/reisimine-eestisse/eestisse-saabujale.
Kuigi vaktsineeritud või viimasel poolaastal haiguse läbipõdenud inimesed ei pea jääma lähikontakti korral karantiini, kehtib neile soovitus vähendada seitsme päeva jooksul kontakte ja jääda võimalusel koju ning jälgida tervist. Reisilt tulles kehtib vaktsineeritud või haigust mitte põdenud inimestele soovitus end testida.

Omikrontüvi on muutunud domineerivaks tüveks Eestis. Terviseameti epidemioloogilised andmed Eesti nakkusjuhtumite kohta näitavad, et ligikaudu 96-l protsendil patsientidest tekivad haigusnähud kokkupuutejärgselt esimese seitsme päeva jooksul. Veidi üle poolte nakatunud lähikontaktsetest, täpsemalt 56-l protsendil, tekkisid sümptomid esimese kolme kontaktijärgse päeva jooksul.
Terviseameti andmetel on sümptomite tekkimise tõenäosus pärast seitsmendat päeva 3,8 protsenti. Seepärast on väga oluline, et nakatunuga lähikontaktis olnud inimene jälgiks hoolikalt oma tervist ka pärast seitsmendat lähikontakti päeva kuni kümnenda päevani ja võtaks sel perioodil kasutusele täiendavad nakkusohutuse abinõud. Näiteks on tungiv soovitus kanda väljaspool kodu siseruumides kaitsemaski ja vältida avalikke üritusi ja kogunemisi.

Karantiini- ja eneseisolatsiooniperioodi lühendamiseks muutis valitsus korraldust nr 305 ja 212.
Valitsuse kommunikatsioonibüroo avaldab korraldused ja nende seletuskirjad kodulehel kriis.ee.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus